Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER
3 4
Toplam 37 ürün bulunmaktadır.

Akvaryum Aydınlatma 

Akvaryum aydınlatması,  bir akvaryumun olmazsa olmazlarından biridir.  Akvaryumun herhangi bir boyutu için gereken akvaryum ışığı türü, tutmak istediğiniz balık ve bitkilere ve son görünümün ne olduğuna bağlıdır. Akvaryum aydınlatma sistemleri için alışveriş yapmadan önce dikkate alınması gereken faktörlere bir göz atalım.

Aydınlatma Bitkileri Nasıl Etkiler?

Bitkiler yaşamak ve sağlıklı kalmak için ışığa güvenir, ancak ihtiyaç duyulan ışık miktarı bitkinin türüne bağlıdır. Tropikal bitki türleri, uygun fotosentez için ihtiyaç duydukları yüksek ışık seviyesi için dikkate değerdir. Bu, bitkiler doğal ortamlarında olduklarında suyun yüzeyine yakın büyürlerse özellikle doğrudur. Bu tür bitkileri satın almadan önce, alıcılar yoğun ışık kurulumlarının bir akvaryumdaki diğer türleri nasıl etkileyebileceğini araştırmalıdır. Yapraklarda veya saplarda kırmızı renkte olan bitkiler çok yüksek ışık seviyeleri gerektirir. Akvaryumdaki diğer türlerin sadece ılımlı bir ışık seviyesine ihtiyacı varsa, alıcıların en iyi sonuçlar için hangi türlerin diğerlerinden daha tercihli olduğunu belirlemeleri ve akvaryum bitki ve balık türlerini buna göre seçmeleri gerekir. Akvaryum bitki lambası seçerken diğer ayrıntılar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Gündüz ve Gece Sorunları

Akvaryumlarda yaşayan türler, sabit bir ışık seviyesinden farklı derecelerde etkilenecektir. Bir türün yaşam alanındaki ışığı taklit etmek için akvaryum sahipleri, doğal bir ortamdaki ışık seviyelerine yaklaşmak için gece ve gündüz aydınlatmasını kullanabilirler. Akvaryumlar için mevcut olan tropikal balıklar ve bitkiler ekvatoral alanlardan olup tipik olarak yıl boyunca günde yaklaşık 12 saat ışık almaktadır. Bu, akvaryum sahiplerinin mevsimler için karmaşık zamanlayıcılarda ayarlamalar yapmasını gereksiz kılar. Bu ortak topluluk akvaryum balıkları için, basit bir zamanlayıcı ışıkları her gün aynı saatte açık ve kapalı tutacaktır.

En İyi Akvaryum Işıkları

Akvaryumda doğru ışığı bulmak için akvaryum lambaları ayrıntılı bir biçimde incelenmelidir. Bir çok türü olan aydınlatma seçeneklerinde en çok tercih edilenler akvaryum led lamba, floresan, akvaryum UV lamba ve metal halojenür aydınlatmalardır.

Akvaryumda Kullanılabilecek Lambalar

Floresan Aydınlatma

Kuşkusuz hala en yaygın akvaryum aydınlatması türü olan floresan aydınlatma, T8 (eski stil, daha büyük çap) veya T5 (daha yeni, daha dar çap) gibi uzun tüpler şeklinde mevcuttur. Tüp (ler) çeşitli uzunluklarda gelir ve tankın kapağının içine oturur. Akvaryumda daha fazla ışık açmak için arkaya yerleştirilmiş bir reflektör kullanılarak çıktıları daha da geliştirilebilir. Floresan aydınlatma, tropikal balık renklerini göstermek için daha sıcak yani kırmızımsı bir ışık, gün ışığı simülasyon ampulleri, özel bitki soğanları dahil olmak üzere birçok farklı dalga boyunda mevcuttur. Tipik bir 'tam spektrumlu' ampul 5000-6500K arasında bir değere sahip olacak ve ekili akvaryumlar için idealdir. T5 ampuller, daha kompakt olmaları, daha parlak bir ışık yaymaları ve yaklaşık % 25 daha uzun ömürlü olmaları nedeniyle eski T8 eşdeğerlerine göre bir avantaja sahiptir. Bu tip aydınlatma diğer tiplerden daha ucuzdur, kolayca elde edilebilir ve bireysel ihtiyaçlara göre birçok farklı spektrumda mevcuttur. Dezavantajları, floresan aydınlatmanın ısı yaymasıdır (bu nedenle, istediğiniz su sıcaklığını korumak için bir soğutucu gerekebilir) ve bu ampuller, LED'ler gibi daha modern ışık kaynakları kadar uzun ömürlü değildir. Ampuller 6-12 ay sonra hala çalışmaya başlasa da, doğru ışık spektrumunu vermeyebileceklerini ve bitki veya mercan içeren bir tankta optimum koşulları koruyacaksanız değiştirilmeleri gerekeceğini unutmayın.

LED aydınlatma

LED yani ışık yayan diyot aydınlatma akvaryum hobisi  için nispeten yeni ve birçok avantajı nedeniyle hızlı bir şekilde birçok kişi için tercih edilen aydınlatma haline gelmiştir. Akvaryum LED aydınlatma, kullanım ömürleri boyunca tutarlı renk spektrumu ile nüfuz eden bir ışık oluşturur, bu da birkaç ay sonra renk kayması nedeniyle sık sık değiştirilmesi gereken floresanlara göre büyük bir fayda sağlar. LED'ler kompakttır ve nano akvaryumlar için küçük klipsli ünitelerden standart akvaryumlar, dalgıç spotlar ve hatta akvaryumun üzerinde asılı kalabilen daha büyük ekranlar için modüler karolar gibi basit ince şeritlere (katı veya esnek) kadar her akvaryuma uyacak şekilde mevcuttur. Başlangıç ​​maliyeti floresan tüplerden daha yüksek olsa da, düşük çalışma maliyetleri uzun vadede fazla yarar sağlayacaktır. LED'ler ısı üretmez, bu nedenle akvaryumda bir soğutucu kullanılmasını gerektirmez ve birçoğu uzaktan kontrol edilebilir ve kısılabilir. Bir başka bonus da, LED aydınlatmanın sudan akan doğal güneş ışığına benzer güzel ışıltı etkisidir. Her renkte Akvaryum Led aydınlatma bulunmaktadır.

Metal Halojenür Aydınlatma

Metal halojenür aydınlatması, gaz halinde cıva buharı ve metal halojenürler yani bromin veya iyotlu metal bileşikleri içeren bir ampulden geçen bir elektrik arkı yoluyla güçlü aydınlatma üretir. Bu yüksek yoğunluklu ışık, LED'lere benzer bir ışıltı efekti veren akvaryuma derinlemesine nüfuz eder, uzun ömürlüdür ve düşük maliyetlere sahiptir. Bununla birlikte, ampuller ve birimleri diğer aydınlatma türlerine göre biraz pahalı olabilir ve bu tür aydınlatma çok fazla ısı ürettiğinden, su sıcaklığını kabul edilebilir bir seviyede tutmak için bir soğutucu gerekebilir. 5500-6000K renk sıcaklığına sahip metal halidler doğal güneş ışığını kopyalar - tatlı su ekili akvaryumlar için mükemmeldir. 10000-20000K renk sıcaklığı derecesine sahip ampuller, zengin mercan büyümesini destekleyen deniz resifleri için idealdir. Metal halojenür  ünitelerinin çoğunun akvaryum üzerindeki tavandan asılması gerekir, ancak bazı küçük üniteler üniteyi akvaryumun üstünde tutmanıza izin veren fikstürlerle birlikte gelir.

 

Akvaryum Aydınlatma ve Led Ekipmanları ile Akvaryumlarınıza Renk Katın

Balıklar toplu olarak sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler. Onun yanında oldukça uyumlu oldukları için güzel ve bakımlı bir akvaryumda doğru yem ile uzun yıllar sorunsuz yaşarlar. Bazı balık türleri fanuslarda beslenebilir fakat sahip oldukları özellikler nedeniyle daha az tercih edilir. Akvaryumlarda ise süs cinsi balıkların yanında farklı türdeki balıklar bir arada beslenebilir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber köpek balıkları gibi daha vahşi türlerde akvaryumlarda rahat bir şekilde yaşayabilirler. Bu canlıların akvaryumlarda sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Beslenecek türün özelliklerine bağlı olarak akvaryumların genişlik ve derinliğine dikkat edilmelidir. Akvaryum led armatür seçerken de bazı ölçülere dikkat etmek önemli bir kurumdur.

 

Bunun yanında akvaryuma çeşitli bitkiler ve balıklarınız için oyuncak da koymalısınız. Su bitkileri akvaryum içindeki havayı doğal bir şekilde yenileme özelliğine sahiptir. Bu sayede balıklarınız için daha sağlıklı bir ortam oluşturabilirsiniz. Akvaryum led ışık yanında akvaryumların sularının düzenli olarak temizlenmesi de önemli bir konudur. Akvaryum içerisinde bulunan su çeşitli yiyecek ve dışkı artıkları dolayısıyla kirlenebilir. Bu kirlilik durumu balıklarınızın sağlığını tehlikeye sokabilir. Bu nedenle haftada en az bir kere olacak şekilde akvaryumların düzenli olarak temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Akvaryum Aydınlatma ve Sağlıklı Beslenme Arasındaki İlişki

Evcil hayvan denildiği zaman akla ilk gelen hayvanlardan biri de balıklardır. Bunun yanında akvaryumlar ev dekorasyonunun daha güzel görünmesine de yardımcı olur. Akvaryum armatür ile görünümün daha dekoratif bir hale getirilmesi mümkündür. Akvaryum lambası ile daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Akvaryum bitki ışığı kullanarak balıklarınızı daha ön plana çıkarabilirsiniz. Akvaryumlar dolap ya da masanın üzerinde rahat bir şekilde durabilir. Bunun yanında duvara gömülü olan çeşitler de vardır.

 

Balıklarınız için yaşam alanı seçimi yapılırken bazı noktalara dikkat etmek önemlidir. Sitemizde farklı çeşitte ve kalitede balık yemi ve balık bulabilirsiniz. Kalitesiz mama seçimleri balıklarınızın ömrünü kısaltacaktır. Bunun yanında yetiştirilecek canlı sayısına uygun büyüklükte akvaryum tercih etmeye de özen göstermelisiniz. Akvaryum ledi seçimlerinde de akvaryumunuzun büyüklüğüne uygun olanları tercih etmeniz önemlidir.

 

Filtreler bu alanların içerisinde bulunması gereken önemli ürünlerden bir tanesidir. Cam alanların temiz olması balık sağlığını olumlu yönde etkiler. Bu ürünler akvaryum ışıklandırma ile rahat bir şekilde kullanılabilir. Bilinmesi gereken konulardan bir tanesi de her balık türü aynı koşulda yaşayamaz. Bazı türlerin daha az özel bakıma ve besine ihtiyacı vardır. Bunun yanında balık satın alırken sağlık durumunu kontrol etmeniz de gerekir. Balık seçimlerinde hareketsiz olmadığına dikkat etmelisiniz. Bunun yanında balığın dipte durması da iyi bir şekilde yorumlanır. Yüzgeçleri aşınmış ve üzerinde kırmızı lekeler bulunan balıklar beklediğiniz kadar sağlıklı olmayabilir. Fakat yalnızca doğru balığı seçmiş olmak yeterli değildir. Sevimli dostlarınız için doğru koşulları sağlamanız da önemli bir konudur. Bunun için akvaryum aydınlatma led seçimlerinde de dikkatli olmak gerekir.

Kaliteli Akvaryum Aydınlatması Kullanarak Balıklarınızın Sağlığını Koruyun

Kimi insanlar balıkları fanus içinde beslemeyi tercih ederler. Bu çoğunlukla balıklarınız için tehlikeli bir durumdur. Fanus içerisinde gerekli oksijen kaynağı bulunmadığından balığınızın sağlığı da tehlike altında olur. Balık sahipleri çoğunlukla cam alan içerisinde renkli taşlar kullanır. Burada cam alan içine konulan taşların balığın yutamayacağı büyüklükte olması önemlidir. Aksi halde balıkların sağlığı tehlikeye düşebilir. Bitki akvaryum aydınlatma da mutlaka eklenmesi gereken aksesuarlar arasında yer alır.

 

Sitemizden akvaryumunuzu satın aldıktan sonra aksesuarlarını yerleştirmenizin ardından balıkları direkt olarak bu alana bırakmamalısınız. Bunun nedeni içme sularında bulunan klor balıklarınızın ölmesine neden olabilir. Bu sebeple belirli bir süre bekleyip su sıcaklığının oda sıcaklığına gelmesine dikkat edilmelidir. Bitkili akvaryum led aydınlatma su içerisinde bulunan canlılar içinde önemli bir konudur. Akvaryum led ışık fiyatları tercih edeceğiniz ürünün kalitesine ve boyutuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

 

Akvaryumda bulunan balık ve bitkilerin ışığa ihtiyacı olduğu için akvaryum aydınlatma tercih etmeniz önemlidir. Akvaryum içerisine konulan akvaryum içi led hem dekorasyon bakımından hem de canlılarınızın sağlığı açısından son derece önemlidir.

Çeşitli Akvaryum Aydınlatma Ürünleri

Akvaryum için led seçimleriniz sayesinde evlerinizin daha ferah görülmesini de sağlayabilirsiniz. Deniz akvaryumu kurmayı düşünüyorsanız izlemeniz gereken yol biraz farklılık gösterir. Deniz akvaryumları için tuzlu sularda yaşayan balıklar tercih edilmelidir. Bunun yanında yaşam alanının belirli bir tuzluluk seviyesinde olması da önemli bir konudur. Canlılar ve deniz ürünleri için tuz ve ışık dengesinin sağlanmasına dikkat edilmelidir. Bunun için de ledli akvaryum kullanılmalıdır.

 

Bitkili akvaryum aydınlatma su içerisinde bulunan bitkiler için sağlıklı bir yaşam alanı oluşturacaktır. Akvaryum ışıklandırması cam alan içerisindeki canlıların daha sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlar. Bitki akvaryumu aydınlatma akvaryum içerisindeki bitkilerinizin daha sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Akvaryum floresan sayesinde balıklarınız rahat bir şekilde hareket edebilir. Akvaryum gece lambası karanlıkta dahi akvaryumunuzun görünmesini sağlayacaktır. Tüm aradığınız akvaryum ürünlerini sitemizde uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.