Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

Kuş Kumu

Kuşların sindirim sistemleri, farklıdır. Bu yüzden kanaryadan muhabbet kuşlarına, güvercinlerden, papağanlara kadar tüm evde beslenebilen kuşlara sindirimine yardımcı olması için kuş kumu önerilir.

Kuşların taneli beslenmesi sindirimlerinde sorun yaratır. Bu yüzden kuşlar tarafından yutulan kuru tohumlar kursaklarına ulaşır, tükürüklerle yumuşayan besinler kuşun taşlık bölgesine geçer.  Kuşlarda taşlık bölgesi insanlardaki mide gibi görev görür ve kuşların sindirimi taşlıkta başlar. Kuşlar taşlık denilen bölgelerinde kum gibi maddelerden yararlanır. Taşlık kasılır kumlarla birlikte yumuşayan taneli tohumlar ezilerek sindirime hazır hale gelirler. Ancak bu kumlar zamanla aşınıp yardımcı öğütme görevini yapamaz hale gelir. Bu durumlarda Kuş Kumu imdada yetişir. Evde beslediğiniz kuşunuzun cinsi ne olursa olsun dönem dönem kuş kumu kullanılmalıdır. Kanarya kumu, güvercin kumu, muhabbet kuşu kumu gibi piyasada bulabileceğiniz kuş kumları

Kum Çeşitleri

Kum çeşitleri, 2 türlüdür:

  • Çözülebilen
  • Çözülemeyen kumlar

Çözülebilen kumlar organik olup, istiridye kabuğu ve mürekkep balığı kemiklerinden oluşur. Bu kumlar, tohumların sindirimine yardımcı olmakta ve mineral ve kalsiyum kaynağıdır.

Çözülemeyen kumlar, kumtaşları, silikatlar  gibi küçük taşlardan oluşmakta ve güvercin kumu olarak da bilinmektedir. Kumrular da güvercinler de tohumları kırmadan bütün olarak yuttukları için bu kuma ihtiyaç duymaktadır. Çözülmeyen kumların özelliği ise sindirilemez oluşudur ve vücuttan dışkı ile atılana kadar kuşun vücudunda kalır.

En İyi Kuş Kumları

En iyi kuş kumları denildiğinde aklınıza en pahalı kum en iyi kumdur gelmesin. Özelliklerine, katkı maddeleri olup olmadığına dikkat etmeniz en iyi kumu bulmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda  kuşunuzun cinsine göre kuş kumu tercihi yapmanız en iyisidir.

Kuş Kumunun Yararları

Kuşlarda fiziksel sindirim problemleri ve pankreas sorunu yaşayan hayvanlarda kuş kumu oldukça yararlı olduğu gözlemlenmiştir ancak yine de veterinere danışılarak verilmesi uygundur.

Kuş Kumuyla Yaşanabilecek Sorunlar

Kuş kumunun fazla verilmesi kuşlarda sindirim sisteminin zarar görmesine veya kursakta ya da ön mide, midede tıkanmalara neden olabilmektedir.  Eğer kuşlarınıza veterinere danışarak kum verilmesi uygun görüldüğünde kumu küçük bir kapta verilmesi daha uygundur.

Kumlar aynı zamanda kafes taban kumu ya da kafes altı kumu olarak da satılmaktadır. Bu türleri de kafes içinde kullanılır ancak bir iki günde bir değiştirilmesi önemlidir. Kuş kumu fiyatları alacağınız miktara göre değişmekte olup, içeriklerini okuyarak alınması tavsiye edilir.

Muhabbet Kuşları İçin En Özel Kum Çeşitleri

Kanatlı hayvanlarda sindirimin çok daha rahat gerçekleşebilmesi için mutlaka organik kuş kumu kullanılmalıdır. En iyi kuş kumu ürünleri için cabukmama.com adresimizden bilgi alabilirsiniz. Kanatlı dostlarımızın sağlıkla devam edebilmeleri için dengeli bir şekilde beslenmeleri gerekir. Kuşların türüne göre formüle edilmiş yemler beslenmenin en temel yapı taşıdır. Ancak yemler kuşların sağlıklı bir hayat sürmesi için ne yazık ki yeterli değildir. Bazen bazı takviyeleri de kuşlara vermek gerekebilir. Bu takviyelerden bir tanesi de mineralli kuş kumu şeklindedir.

Kuşların bilindiği üzere dişleri yoktur ve sindirim sistemleri kursak adı verilen bölgede gerçekleşir. Yedikleri besinler yumuşayıp kursağa gittikten hemen sonra taşlık bölgesine gider. Bu bölümde de besinler iyi bir şekilde öğütülerek sindirim sürecinin tamamlanması üzere bağırsağa gider. Bu karmaşık sindirim sistemine yardımcı olan temel ürünlerden bir tanesi de sultan papağanı kumu diyebiliriz. Kuş kumlarının pek çok çeşidi vardır ve kumların kuşlara verilmesi veterinerler tarafından da tavsiye edilir.

Kuş kumu kanatlı dostlarınız için üretilen bir besin ürünü değildir. Sadece kuşların tükettiği besinleri daha sağlıklı bir şekilde sindirebilmelerine yardımcı olan bir takviye ürünüdür. Kuşlarda mide yoktur, tüm sindirim kursak ve taşlık bölgede gerçekleşir. Taşlık bölgenin sağlıklı bir şekilde faaliyet göstermesi için de kuş kumlarının önemi büyüktür. Kuş kumları sadece kuşların sindirim sistemini düzenlemekle kalmaz aynı zamanda onlara gerekli vitamin ve mineralleri de sunarlar. Gerekli vitamin ve mineral takviyeleri alınmış olan kuşlar daha sağlıklı tüylere sahip olurlar. Siz de böylesi avantajlardan yararlanmak için en iyi kuş kumu temin etmek üzere cabukmama.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kuşlara Özel Kafes Altlığı Kumları

Kuş taban kumu da kuşlar için özel olarak üretilen kum çeşitlerinden biridir. Bu tür kumlar da kuşunuzun tuvaletini yaptığı zaman onu kapatmaya yardımcı olur. Aynı şekilde kendisini rahatsız hissetmemesi için de kullanılabilir. Kafes kumları ortam sıcaklığını dengeleme konusunda da yardımcı olur. Bu nedenle evde bir kuş besliyorsanız mutlaka kuş kafes altı kumu satın almalısınız.

Kuş kafes kumu sayesinde siz de kuşlarınızın rahatça dışkısını yapmasını sağlayabilir hatta onlara oyun alanı bile sunabilirsiniz. Özellikle papağan ve muhabbet kuşu gibi kuş türlerinde kuş kumlarının çok büyük faydasını görebilirsiniz.

Muhabbet kuşu kumu fiyatı üzerine de cabukmama.com adresimizden bilgi temin edebilirsiniz. Fiyatlarımız daima güncel piyasa koşullarına uygun nitelikte düzenlenmekte ve daima müşteri memnuniyeti ön planda tutulmaktadır. Bu nedenle sizler de ihtiyacınız olan en iyi muhabbet kuşu kumu ürünlerini sitemizden temin edebilirsiniz.Ürünlerimizi kolay ödeme yöntemi ile temin edebilir, güvenli alışveriş için cabukmama.com adresimizi tercih edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.