Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER
3 4
Toplam 180 ürün bulunmaktadır.

Akvaryum Lambaları

Akvaryum aydınlatması,  bir akvaryumun olmazsa olmazlarından biridir.  Akvaryumun herhangi bir boyutu için gereken akvaryum ışığı türü, tutmak istediğiniz balık ve bitkilere ve son görünümün ne olduğuna bağlıdır. Akvaryum aydınlatma sistemleri için alışveriş yapmadan önce dikkate alınması gereken faktörlere bir göz atalım.

Aydınlatma Bitkileri Nasıl Etkiler?

Bitkiler yaşamak ve sağlıklı kalmak için ışığa güvenir, ancak ihtiyaç duyulan ışık miktarı bitkinin türüne bağlıdır. Tropikal bitki türleri, uygun fotosentez için ihtiyaç duydukları yüksek ışık seviyesi için dikkate değerdir. Bu, bitkiler doğal ortamlarında olduklarında suyun yüzeyine yakın büyürlerse özellikle doğrudur. Bu tür bitkileri satın almadan önce, alıcılar yoğun ışık kurulumlarının bir akvaryumdaki diğer türleri nasıl etkileyebileceğini araştırmalıdır. Yapraklarda veya saplarda kırmızı renkte olan bitkiler çok yüksek ışık seviyeleri gerektirir. Akvaryumdaki diğer türlerin sadece ılımlı bir ışık seviyesine ihtiyacı varsa, alıcıların en iyi sonuçlar için hangi türlerin diğerlerinden daha tercihli olduğunu belirlemeleri ve akvaryum bitki ve balık türlerini buna göre seçmeleri gerekir. Akvaryum bitki lambası seçerken diğer ayrıntılar da göz önünde bulundurulmalıdır.

Gündüz ve Gece Sorunları

Akvaryumlarda yaşayan türler, sabit bir ışık seviyesinden farklı derecelerde etkilenecektir. Bir türün yaşam alanındaki ışığı taklit etmek için akvaryum sahipleri, doğal bir ortamdaki ışık seviyelerine yaklaşmak için gece ve gündüz aydınlatmasını kullanabilirler. Akvaryumlar için mevcut olan tropikal balıklar ve bitkiler ekvatoral alanlardan olup tipik olarak yıl boyunca günde yaklaşık 12 saat ışık almaktadır. Bu, akvaryum sahiplerinin mevsimler için karmaşık zamanlayıcılarda ayarlamalar yapmasını gereksiz kılar. Bu ortak topluluk akvaryum balıkları için, basit bir zamanlayıcı ışıkları her gün aynı saatte açık ve kapalı tutacaktır.

En İyi Akvaryum Işıkları

Akvaryumda doğru ışığı bulmak için akvaryum lambaları ayrıntılı bir biçimde incelenmelidir. Bir çok türü olan aydınlatma seçeneklerinde en çok tercih edilenler akvaryum led lamba, floresan, akvaryum UV lamba ve metal halojenür aydınlatmalardır.

Akvaryumda Kullanılabilecek Lambalar

Floresan Aydınlatma

Kuşkusuz hala en yaygın akvaryum aydınlatması türü olan floresan aydınlatma, T8 (eski stil, daha büyük çap) veya T5 (daha yeni, daha dar çap) gibi uzun tüpler şeklinde mevcuttur. Tüp (ler) çeşitli uzunluklarda gelir ve tankın kapağının içine oturur. Akvaryumda daha fazla ışık açmak için arkaya yerleştirilmiş bir reflektör kullanılarak çıktıları daha da geliştirilebilir. Floresan aydınlatma, tropikal balık renklerini göstermek için daha sıcak yani kırmızımsı bir ışık, gün ışığı simülasyon ampulleri, özel bitki soğanları dahil olmak üzere birçok farklı dalga boyunda mevcuttur. Tipik bir 'tam spektrumlu' ampul 5000-6500K arasında bir değere sahip olacak ve ekili akvaryumlar için idealdir. T5 ampuller, daha kompakt olmaları, daha parlak bir ışık yaymaları ve yaklaşık % 25 daha uzun ömürlü olmaları nedeniyle eski T8 eşdeğerlerine göre bir avantaja sahiptir. Bu tip aydınlatma diğer tiplerden daha ucuzdur, kolayca elde edilebilir ve bireysel ihtiyaçlara göre birçok farklı spektrumda mevcuttur. Dezavantajları, floresan aydınlatmanın ısı yaymasıdır (bu nedenle, istediğiniz su sıcaklığını korumak için bir soğutucu gerekebilir) ve bu ampuller, LED'ler gibi daha modern ışık kaynakları kadar uzun ömürlü değildir. Ampuller 6-12 ay sonra hala çalışmaya başlasa da, doğru ışık spektrumunu vermeyebileceklerini ve bitki veya mercan içeren bir tankta optimum koşulları koruyacaksanız değiştirilmeleri gerekeceğini unutmayın.

LED aydınlatma

LED yani ışık yayan diyot aydınlatma akvaryum hobisi  için nispeten yeni ve birçok avantajı nedeniyle hızlı bir şekilde birçok kişi için tercih edilen aydınlatma haline gelmiştir. Akvaryum LED aydınlatma, kullanım ömürleri boyunca tutarlı renk spektrumu ile nüfuz eden bir ışık oluşturur, bu da birkaç ay sonra renk kayması nedeniyle sık sık değiştirilmesi gereken floresanlara göre büyük bir fayda sağlar. LED'ler kompakttır ve nano akvaryumlar için küçük klipsli ünitelerden standart akvaryumlar, dalgıç spotlar ve hatta akvaryumun üzerinde asılı kalabilen daha büyük ekranlar için modüler karolar gibi basit ince şeritlere (katı veya esnek) kadar her akvaryuma uyacak şekilde mevcuttur. Başlangıç ​​maliyeti floresan tüplerden daha yüksek olsa da, düşük çalışma maliyetleri uzun vadede fazla yarar sağlayacaktır. LED'ler ısı üretmez, bu nedenle akvaryumda bir soğutucu kullanılmasını gerektirmez ve birçoğu uzaktan kontrol edilebilir ve kısılabilir. Bir başka bonus da, LED aydınlatmanın sudan akan doğal güneş ışığına benzer güzel ışıltı etkisidir. Her renkte Akvaryum Led aydınlatma bulunmaktadır.

Metal Halojenür Aydınlatma

Metal halojenür aydınlatması, gaz halinde cıva buharı ve metal halojenürler yani bromin veya iyotlu metal bileşikleri içeren bir ampulden geçen bir elektrik arkı yoluyla güçlü aydınlatma üretir. Bu yüksek yoğunluklu ışık, LED'lere benzer bir ışıltı efekti veren akvaryuma derinlemesine nüfuz eder, uzun ömürlüdür ve düşük maliyetlere sahiptir. Bununla birlikte, ampuller ve birimleri diğer aydınlatma türlerine göre biraz pahalı olabilir ve bu tür aydınlatma çok fazla ısı ürettiğinden, su sıcaklığını kabul edilebilir bir seviyede tutmak için bir soğutucu gerekebilir. 5500-6000K renk sıcaklığına sahip metal halidler doğal güneş ışığını kopyalar - tatlı su ekili akvaryumlar için mükemmeldir. 10000-20000K renk sıcaklığı derecesine sahip ampuller, zengin mercan büyümesini destekleyen deniz resifleri için idealdir. Metal halojenür  ünitelerinin çoğunun akvaryum üzerindeki tavandan asılması gerekir, ancak bazı küçük üniteler üniteyi akvaryumun üstünde tutmanıza izin veren fikstürlerle birlikte gelir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.