Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

Akvaryum Kum Çeşitleri ve Fiyatları

Akvaryum sahipleri doğru kumu bulmanın zor olabileceğini biliyorlar. Piyasada tonlarca kum türü vardır ve aralarında ayrım yapmak zor olabilir. Herhangi bir kum yapmaz, farklı renklerde gelir ve bazıları akvaryumunuz için en iyi olmayan farklı malzeme ve boyutlarda yapılabilir.

Akvaryum Kumları denildiğinde o kadar çok seçenek var ki, hangisine karar vereceğiniz biraz da sizin yaratıcılığınıza ve bakacağınız balık türlerine göre değişecektir.  Akvaryum kumları çok fazla kum türünü içerisinde bulunduran bir kategoridir Mercan kırığı kumları, aquaclay bitki kumları, Aragonit kumlar ve Karides toprakları en çok tercih edilen kum türleri arasındadır.

Akvaryum kumları içerisinde bulunan demir içerikli bitki kumları, bitkili akvaryumlar için basis diye adlandırılan zemin toprakları gibi özel ürünler ile gelişmiş bir akvaryum zemini oluşturmanız mümkün olacaktır.

Kaliteli Akvaryum Kumu İçin Bizi Tercih Edin

Balıklar çeşitli ortamlarda en çok beslenen evcil canlılardan biridir. Bu canlıları beslemek adına uygun bir ortam hazırlanması önemli bir konudur. Bunun için de balıkların yaşam alanlarına uygun olan ürünler tercih edilmelidir. Bitki kumu akvaryum seçimlerinde dikkatli olmak önemlidir. Akvaryumların pek çok farklı şekli ve boyutu vardır. Balıkların yaşam alanı olan akvaryumlarda dekorasyon ürünleri de oldukça popülerdir. Siyah akvaryum kumu belirli aralıklarla değiştirilerek akvaryumun temiz kalması sağlanmalıdır.

 

Akvaryum kumunun farklı pek çok çeşidi bulunur. Rengine ve boyutuna göre istediğiniz gibi seçim yapabilirsiniz. Pek çok farklı renk seçeneğine sahip olan akvaryum kumlarını sitemizde bulabilirsiniz. Bitkili akvaryum kumu seçimlerinde tane boyutlarına dikkat edilmelidir. Büyük taneli kumlar ise doğal bir görünüm oluşturur. Nasıl bir ortam oluşturmaya karar verdikten sonra en iyi akvaryum kumu seçimi yapabilirsiniz. Akvaryum kumu fiyat seçmiş olduğunuz ürünün markasına boyutuna ve miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

 

Tuzlu su akvaryum kumu en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Bu ürün akvaryum içerisinde doğal ve güzel bir görünüm oluşturur. Bunun yanında küçük atık parçacıkları hapseder ve tankın filtrasyonuna yardımcı olur. Bunun yanında akvaryumda kullanacağınız canlı bitkiler içinde bir taban oluşturma özelliğine sahiptir. Bitki akvaryum kumu tatlı su ya da tuzlu su balık evleri için kullanılabilir. Bu ürünün ince taneli ve iri taneli modelleri vardır. Bunun yanında açıktan koyuya doğru değişen farklı renk tonları da bulunur. Akvaryum taban malzemesi farklı boyutlarda olduğu için zevkinize ve besleyeceğiniz balık türüne bağlı olarak seçim yapabilirsiniz. Normal boyutlarda olan bir akvaryum için dere kumu akvaryum tercih edebilirsiniz

 

Akvaryum silis kumu fiyatları tercih edeceğiniz ürünlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Kum rengi seçimi kişisel olarak değişiklik gösterebilir fakat koyu renkli olan kumlar yosun ve diğer kalıntıların daha çok görülmesine neden olur. Akvaryum kumu üzerine çeşitli su bitkileri konabildiği için estetik Bir görünüme de sahiptir.

Birbirinden Güzel Akvaryum Kumu Seçenekleri

Akvaryum kumu fiyat sitemizde son derece uygundur. Sitemizde farklı özelliklerde renklerde ve boyutlarda çeşitli akvaryum kumlarını bulabilirsiniz. Akvaryum kumu çeşitleri arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz. bu konuları torbada ya da kova içinde satın almanız mümkündür. Tuzlu su akvaryum kumları torba içerisinde daha uzun süre dayanır. Bu sebeple uzun süreler kullanmayı planlıyorsanız torba içinde olanları tercih edebilirsiniz.

 

Lav türü akvaryum kumu volkanik taşlardan elde edilir. Bu ürün geniş gözenekleri ile bakteri topluluğu sağlar. Bu da balıklarınızın sağlığı açısından son derece önemlidir. Hagen akvaryum kumu bulunduğu alanda yoğun kirliliğe engel olur. Bu nedenle kirlilik sebebiyle çabuk tıkanma gibi durumlar söz konusu olmaz. Bitki akvaryum kumu bitki köklerinin iyi bir şekilde gelişmesine olanak sağlar. Bunun yanında son derece estetik bir görünümü vardır. 

En Beğenilen Akvaryum Kumları

En iyi akvaryum bitki kumu seçimi bu konuda acemi olanlar için zor olabilir. Doğru pum seçimi sadece görünüm için değil bunun yanında balıkların sağlığı açısından da son derece önemlidir. Farklı kum çeşitleri suyun ph'ını farklı bir şekilde etkileyebilir. Beyaz Filiz akvaryum kumu pek çok balık türü için kullanılabilir. Fakat yine de besleyeceğiniz balık cinsine özel kum seçmeye dikkat etmelisiniz. Örneğin akvaryumunuzda Japon balığı besliyorsanız Japon balığı akvaryum kumu tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

 

Tercihinize bağlı olarak renkli akvaryum kumu da seçebilirsiniz. Siyah ya da farklı renklerde olan çeşitli kum seçenekleri vardır. Akvaryum deniz kumu seçimlerinden en iyi seçenek bütçenizi ve aradığınız ürüne bağlıdır. İnce akvaryum kumu en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Bunun yanında midye kırığı akvaryum kumu da sıklıkla tercih edilir. Bu kum kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olması nedeniyle tercih sebebidir. Suyun asitlenme oranını düşürme özelliği vardır. Bunun yanında bazı su bitkilerinin köklerinin erimesine engel olur.

 

Doğal akvaryum kumu balıkların doğal yaşamını uygun olması ile dikkat çeker. Bunun yanında akvaryumunuzun daha doğal bir görünüme sahip olmasını sağlar. Kırmızı akvaryum kumu satın alırken tane boyutunun göz önünde bulundurulması önemlidir. Büyük taneli olan kumların temizlenmesi daha kolaydır fakat bazı bitkiler için daha az etkili olabilir. Bunun yanında sıkıştırılmış kumlar bitkilere zarar verebilir. Sitemizde 10 kilogram ya da 25 kilogramlık akvaryum kumu seçenekleri arasından tercih yapabilirsiniz. Kum seçimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de tankı koyacağınız balık cinsidir.

 

Bazı balıklar bazı kumlara karşı daha hassastır. Örnek verecek olursak zebra balığı çakıl tercih ederken koi gibi balıklar daha çok siyah çakıl tercih ederler. Ancak siyah kumlar tabanda köklenmesi gereken bitkiler için uygun değildir. Akvaryum kumu renkli farklı balık türleri için tercih edilebilir. Renkli yapıda olan akvaryum kumları tankın daha güzel görünmesine yardımcı olur. Akvaryum taban kumu seçerken suyun ph'ını değiştirmeyecek ürünlerin tercih edilmesine özen gösterilmelidir. Sitemizde ihtiyaç duyduğunuz tüp akvaryum kumu modellerini uygun fiyatlara rahatlıkla bulabilirsiniz.

Akvaryum Kumu Nasıl Seçilir?

Bir akvaryumunuz varsa, akvaryum kumu ile doldurmak ve görüntüsünü güzelleştirmek isteyeceksiniz. Akvaryum kumu daha doğal bir ortam sağlar, balığınızın hissedebileceği stresi azaltır ve rahat kalmasını sağlar. Buna ek olarak, bazı balıklar ve diğer hayvanlar substratta yuva yapmayı tercih eder, bu nedenle bir akvaryum alırken bunu aklınızda bulundurun.

Akvaryum kumunun başka birçok faydası vardır. Akvaryum kumunun en kritik işlevi doğal, biyolojik filtrasyon sağlamasıdır. Yararlı bakterilerin büyümesine izin vererek balıkların ve bitkilerin ürettiği atıkları yok etmeye yardımcı olur. Kum veya çakıl olmadan, bakteriler büyüyemez.

Son olarak, akvaryum kumu habitatınızın taze görünmesini sağlar. Akvaryumunuz için mükemmel estetiği elde etmenizi sağlayan, belirli desen ve renklerle tasarlanmış çok sayıda kum vardır. Belirli bir görünüm arıyorsanız, akvaryum kumu kullanmak bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir.

En İyi Akvaryum Kumları

Akvaryum kumunun birkaç önemli özelliği olmalıdır. Akvaryum kumu seçerken dikkat etmeniz gerekenler ise;

Renk ve tasarım: Akvaryumunuz için akvaryum kumu seçerken, genel görünümünüzle hangi renk ve tasarımı istediğinizi önceden bildiğinizden emin olun. Akvaryum kumunu hemen hemen her renkte alabilirsiniz, bu yüzden yaratıcı olun. Ancak sadece rengin yanı sıra, mavi ışık altında satın alabileceğiniz belirli bir kum türü olduğu için tankınızın parlamasını isteyip istemediğinizi de düşünün. Akvaryum kumu beyaz seçimi okyanus görüntüsü verecektir.

Parçacıkların boyutu:  Gerçekten ince kum granülleri mi yoksa daha büyük bir çakıl mı arıyorsunuz? Çeşitli boyutlar genellikle aynı şeyi yapar, ancak amaca bağlı olarak, her ikisinin de belirli bir boyutunu veya karışımını isteyebilirsiniz. Örneğin, bazı balıklar ince kumda eşelenmeyi tercih ederler ve daha kalın çakılda yapamazlar. Birçok akvaryum sahibi kumlarını çakılla kaplar, bu da bir seçenektir. Başka bir seçenek de akvaryum dere kumudur. Akvaryum dere kumu, kum ve küçük çakıl taneleri arasındadır. Bu da hoş bir görüntü sağlayacaktır.

Malzeme: Akvaryumlar için çeşitli kum türleri vardır, bazıları diğerlerinden daha faydalıdır. Aradığınız faydaları sağlayan bir kum türü seçmek istersiniz. Sonuçta, bu sadece estetikten fazlası içindir.

Filtrasyon ve pH Dengesi: Bu, önceki özellik ile birlikte gider. Bazı kum ve çakıl türleri, zararlı kalıntıları ve atıkları filtrelemeye yardımcı olan yararlı bakterileri teşvik eder. İdeal olarak bunu yapan bir kum türü seçersiniz: yani aragonit substrat….Dikkate alınması gereken diğer bir faktör, seçtiğiniz kumun başka bir önemli element olan pH'ı dengeleyip dengelememesidir. Bu kum türünü seçmek akvaryumunuzu temizlemeyi çok daha kolay hale getirecektir.

Akvaryum Kumu Nedir?

Akvaryum kumu veya substrat, bir akvaryumun altında kullanılan malzemeyi ifade eder. Genellikle herhangi bir akvaryuma birçok fayda sağlayan bir kum veya çakıl türüdür. Suyun kimyasal dengesini filtrelemeyi de etkilerken akvaryumun estetiğine de katkıda bulunur. Ayrıca, balıkların faydalandığı daha doğal bir okyanus ortamını simüle etmek için de yararlıdır.

Kum Tatlı Su Akvaryumu İçin İyi Midir?

Evet, kum hem tuzlu su hem de tatlı su akvaryumları için iyidir. Aslında, akvaryum kumlarının çoğu her ikisinde de kullanılabilir. Sadece emin olmak için satın almadan önce ürün ayrıntılarını okuduğunuzdan emin olun. Bununla birlikte, bu sayfadaki önerilen kumların tümü tatlı su akvaryumları için güvenlidir.

Bir Akvaryum İçin Çakıl Veya Kum Daha Mı İyidir?

Bu soru aslında kıyaslanmamalıdır, önemli olan her birinin ne zaman kullanılacağıdır. Çakıl, tatlı su akvaryumları için suyun içinden geçmesine izin verdiği için amip ve bakterileri ortadan kaldırır. Öte yandan kum, eşelemeyi tercih eden balıklarla dolu akvaryumlar için daha uygundur.

Ekili Bir Akvaryum İçin En İyi Substrat Nedir?

Bu aynı zamanda akvaryumunuzdaki bitki türlerine de bağlıdır. Akvaryum bitki kumu seçimi yapmadan önce bilmeniz gereken şey; iki tür bitki olduğudur. Birincisi besinlerini substrattan alan (kök besleyiciler) ve ikincisi sudan besin alan olanlar (su kolonu besleyicileri). Su sütunu besleyicileriniz varsa, besinlerle dolu bir alt tabakaya ihtiyacınız yoktur. Çakıl veya kaba kum, su kolonu besleyicileri için idealdir, ancak kök besleyicileri için besin içeren tam substratlar gereklidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.