Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Yüksek Proteinli Köpek Mamaları Neden Tercih Ediliyor?
24.04.2024

Yüksek Proteinli Köpek Mamaları Neden Tercih Ediliyor?

Yüksek proteinli köpek mamaları köpeklerin beslenmesinde sıklıkla tercih edilir. Bunun sebebi köpeklerin atalarına kadar dayanır. Eskiden köpeklerin diyetlerinin büyük kısmını et oluştururdu. Etin yanında yağ, karbonhidrat ve lif de tüketirlerdi. Günümüze gelinceye kadar sindirim sistemlerinde birtakım değişiklikler olsa da bu canlıların yüksek proteinli ve hepçil canlılar olduklarının unutulmaması gerekir. Bu açıdan ihtiyaçları olan besinlerin yer aldığı  dengeli mamalar ve köpek vitaminleri tercih edilmelidir.

Protein değeri yüksek köpek maması köpeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi açısından önemlidir. Bunun yanında bu ürünler köpeklerin bağışıklık sistemini destekleme özelliğine de sahiptir. Köpekler ihtiyaç duydukları 22 aminoasitin sadece yarısını sentezleyebilirler. Bunun dışında kalan aminoasitleri ise tükettikleri besinlerden alırlar. Amino asitlerin herhangi birinin eksikliği köpeklerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun yanında bu canlılar vücutlarında proteini depolayamadıklarından ihtiyaçları olan aminoasitleri günlük olarak tüketmeleri de önemli bir konudur.

Yüksek Proteinli Köpek Mamalarının Sağlık Üzerindeki Etkileri

Yüksek proteinli yavru köpek maması bu canlıların sağlıklı bir şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Köpekler için ihtiyaç duyulan protein miktarı ırkına, yaşına ve aktivitelerine bağlı olarak değişir. Fakat hamile ve emziren köpeklerin proteini çok daha fazla ihtiyacının olduğu unutulmamalıdır. Bunun haricinde hasta veya yaralı köpeklerin protein tüketmeleri iyileşme süreçlerini hızlandıracaktır.

Büyük cins yetişkin köpeklerin kaslı formda kalabilmeleri için protein önemlidir. Köpekler yaşlandıkça ihtiyaçları olan protein miktarı azalır ancak bu evrede de protein tüketiminin gerekli olduğu unutulmamalıdır. Köpeklerin ihtiyaçlarından daha az protein tüketmesi durumunda kilo kaybı, halsizlik, sert tüyler ve soluk görünüm gibi problemler meydana gelebilir.

Yüksek Protein İçeren Doğal Köpek Mama Seçimi

Proteini yüksek köpek maması köpeklerin temel besinlerini karşılama konusunda iyi bir performans sergiler. Özellikle et ve et ürünleri içeren mamalar köpeklerin ihtiyaç duymuş olduğu protein, mineral ve vitaminleri barındırır. Bu sayede köpeklerin enerji seviyeleri ve genel sağlıklarının desteklenmesi doğru köpek mamaları ile mümkün olur.

Protein kas gelişimi ve onarımı bakımından temel bir yapı taşı olması ile dikkat çeker. Yüksek protein barındıran mamalar köpeklerin kas kütlelerini arttırır ve daha güçlü olmalarına yardımcı olur. Özellikle aktif ırklar için protein tüketimi son derece önemlidir.

Yüksek proteinli beslenme köpeklerin metabolizmalarının hızlanmasını sağladığından yağ yakımına yardımcı olur. Bu durum kilo kontrolünün sağlanması ve köpeklerin ideal vücut ağırlığını koruması açısından önemlidir. Yüksek protein içeriği köpeklerin enerji seviyelerinin de yüksek olmasını sağlar. Bu mamalar köpeklerin hareketli ve enerji dolu olmaları için idealdir. Aktif yaşam tarzı olan köpeklerin günlük enerji ihtiyaçlarını karşılamaları için bu mamalara yönelmeleri doğru olacaktır.

Protein köpeklerde daha uzun tokluk hissetmelerine yardımcı olur. Böylece bu canlılar aşırı yemeye karşı direnç geliştirirler. Protein tüketimi sayesinde kilo kontrolü de daha kolay olacaktır.

Köpekler İçin Doğru Protein Mama Miktarını Belirleme

Köpeklerde protein fazlalığı belirtileri konusunda köpek sahiplerinin dikkatli olması gerekir. Köpeklerin sağlıklı beslenebilmesi için dengeli bir protein içeriğine ihtiyaçları vardır. Protein içeriğinin doğru olarak dengelenmesi köpeklerin beslenmesinde önemli bir faktördür. Protein dengesinin sağlanamaması köpeklerde bir takım sağlık problemlerinin meydana gelmesine sebebiyet verir.

Protein dengesinin sağlanması açısından ilk önce köpeğin yaş, kilo, aktivite seviyesi ve cinsiyet faktörleri dikkate alınmalıdır. Bu faktörler sayesinde köpeklerin günlük protein ihtiyaçlarının belirlenmesi mümkündür. Yavru ve aktif köpeklerin daha fazla protein tüketmesi gerekir. Protein içeriğinin dengede tutulması adına köpeklerin diyetinde çeşitli protein kaynaklarının kullanılması gerekir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.