Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Tavşanlar Yıkanmalı Mı? Tavşan Temizliği Nasıl Yapılmalı?
24.04.2024

Tavşanlar Yıkanmalı Mı? Tavşan Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Tavşanlar yıkanır mı tavşan sahipleri tarafından merak edilir. Tavşan besleyen kişiler tavşanlarının kendilerinii sürekli olarak temizlediğine şahit olurlar. Tavşanlar kediler gibi tüylerini yalayarak temizlerler. Bu şekilde temizlendikleri için tavşanların tüy yutması nedeniyle sindirim sorunları meydana gelebilir. Bu sebeple tavşan sahipleri evcil dostlarının temizlenmesi konusunda çeşitli yollar ararken tavşan yıkanır mı sorusunu sorabilirler.

Tavşan nasıl yıkanır konusu tavşan sahipleri tarafından merak edilse de zorunlu haller dışında tavşanların yıkanmaması gerekir. Tavşanların yıkanması onların stres yaşamasına neden olabilir. Tüylerinin ıslanması durumunda panikleyerek ani hareket edebilirler. Bu ani hareketlerin durdurulmak istenmesi esnasında tavşanlar sert bir şekilde tutulursa omurgaları zarar görebilir. Bu nedenle tavşanlar yıkanırsa ne olur konusunda bireylerin dikkatli olması önemlidir.

Tavşanlar Yıkanır Mı?

Tavşanlar son derece obur canlılar olduklarından çok fazla dışkılama durumu söz konusu olabilir. Tavşanlar dışkılama alanında yaşadıklarında kirlenebilirler. Dışkı ile kirlenmek tavşanlar için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu canlılar kendilerini temizledikleri için tavşanları yıkamak pek de doğru değildir. Tavşanı yıkamak zorunda olan kişiler tavşan neyle yıkanır merak ederler. Uzun kulaklı evcil dostunuzu yıkamak için doğru bakım ürünleri kullanmanız önemlidir.

Tavşanlar banyo yaptırıldıktan sonra doğru bir şekilde kurutulmadığından üşüme durumları söz konusu olur. Bu canlılar çok fazla üşüdüklerinde solunum yolu enfeksiyonu, zatürre ve hipotermi gibi sağlık problemleri meydana gelebilir. Bu nedenle uzmanlar gerekli olmadıkça tavşan yıkama işlemini yapılmaması gerektiğini söyler. Yavru tavşanlar yıkanır mı konusunda da bu canlıları yıkamamak daha doğru olacaktır.

Tavşanların Doğru Yıkanma Yöntemleri

Tavşan bakımı için yıkama işlemi gerekiyorsa bu konuda dikkatli olmak son derece önemlidir. Tavşan bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız bu konuda tavşanınıza özel üretilmiş bakım ürünleri kullanmalısınız. Bu canlılar yıkanırken bütün tüylerinin ıslatılmamasına özen gösterilmelidir. Sadece kirlenen alanın yıkanarak temizlenmesi yeterli olacaktır. Tavşanların temizlenmesi gereken bölgesinin kir düzeyine bağlı olarak tüylerin silinmesi işlemi de gerçekleştirilebilir.

Tavşanın bakımı nasıl olur sorusuna cevap verecek olursak bu canlıların bakımında dikkatli olmanız son derece önemlidir. Veteriner hekimlere danışmadan özellikle tavşanın baş bölgesine su temasından kaçınılmalıdır. Veterineriniz evcil dostunuzun yıkanmasını öneriyorsa bu süreçte iki kişi bulunmalıdır. Biri tavşanı tutarken diğer kişinin de yıkama işlemini gerçekleştirmesi gerekir.

Tavşanı Yıkarken Kaçınılması Gereken Hatalar

Evde tavşan bakımı nasıl olur ile ilgili olarak yıkama işleminin lavabo ya da küvette yapılmasına özen gösterilmelidir. Duşakabin tavşanlar için fazla gürültülü ve stres arttırıcı olabilir. Zemine panik olması halinde kaymasını engellemek adına havlu veya kaydırmaz paspas konulmalıdır. Bu süreçte tavşanın yıkanacağı suyun ılık olmasına özen gösterilmelidir.

Tavşan bakımı hakkında bilgi olarak yıkarken kaçınılması gereken hatalar bilinmelidir. Tavşanların sadece zorunlu durumlarda yıkanması gerekir. Bu süreçte bütün vücudun ıslatılıp şampuanlar ile tüylerinin köpürtülmesinden kaçınılmalıdır. Bunun yanında duş başlığı ile yıkama tavsiye edilmemektedir. Tazyikli su bu canlıların panik yapmasına, kulaklarına ve burunlarına su kaçmasına sebebiyet verebilir.

Tavşanların Kurutulması ve Bakımı Nasıl Olmalı?

Tavşan yıkandıktan sonra nasıl kurutulur konusu da tavşan sahipleri tarafından merak edilen bir konudur. Tavşanların kürklerinin ıslanması durumunda tüyler bir araya toplandığı zaman kuruması zor olacaktır. Bu sebeple kış aylarında çok zorunlu olmadıkça bu canlıların yıkanmamaları gerekir. Özellikle tavşanlar açık havada yaşıyorsa kış aylarında ıslanması pek çok sağlık sorununu beraberinde getirir.

Tavşan bakımı nasıl yapılır ile ilgili olarak banyo konusu büyük öneme sahiptir. Tavşanlar yıkandıktan sonra tüylerinin kurutulması açısından bir havlu kullanılması doğru olacaktır. Bu şekilde tüylerde bulunan fazla suyun alınması mümkün olur.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.