Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Köpeklerde Sık Nefes Alma Nedenleri ve Tedavisi
24.04.2024

Köpeklerde Sık Nefes Alma Nedenleri ve Tedavisi

Köpekler neden hızlı nefes alıp verir konusunda köpek sahipleri genellikle endişe hissederler. Bu davranış köpeklerde genellikle tipiktir. Bu durum çoğunlukla endişe edilecek bir duruma işaret etmez. Köpekler genellikle sıcak havalarda, heyecanlandıklarında veya çok enerjik olduklarında hızlı nefes alıp verebilirler. Fakat köpeklerde bu durumun bir sınırının olması gerektiğinin bilinmesi son derece önemlidir.

Köpeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme Neden Olur?

Köpeklerde hızlı nefes alıp verme sıklıkla görülen bir durumdur. Tempolu bir egzersiz, uzun bir yürüyüş nedeniyle vücut sıcaklıklarını düzenlemek adına hızlı nefes alıp verebilirler. Egzersiz veya oyun sonrasında meydana gelen hızlı ve sık nefes alma durumu insanlar gibi terlemeyen köpeklerin vücutlarının soğumasına yardımcı olur.

Köpeklerde Sık Nefes Alma Sebepleri

Köpeklerde sık nefes alma normal bir davranış olarak değerlendirilir. Fakat aşırı nefes alma ya da nefes almada zorluk durumları sağlık problemleri nedeniyle olabilir. Köpeklerde sık nefes almanın en yaygın sebebi egzersizlerdir. Köpekler genellikle fiziksel aktivitelerden sonra soğumak adına sık nefes alırlar. Bunun yanında köpeklerin aşırı nefes alması ya da nefesini tutmakta zorlanması altta yatan sağlık sorununa işaret edebilir.

Sıcak ve Yüksek Ateş

Köpeğin sesli nefes alması özellikle yaz aylarında sıklıkla görülür. Köpeklerde aşırı ısınma durumunun yaygın semptomları arasında sık nefes alma durumu görülür. Köpekler çoğunlukla vücut ısılarını hızlı nefes alarak düzenlerler. Köpekler sıcakta neden hızlı nefes alır sorusu bu şekilde cevaplanabilir. Çok fazla nefes nefese kalmaları durumu aşırı ısı sebebiyle olabilir. Köpeklerin vücut ısılarının normal aralıktan fazla olması halinde organ hasarı hatta ölüm durumları söz konusu olabilir.

Heyecan ve Stres

Köpeklerde stres sık nefes almaya sebebiyet verebilir. Köpeğim nefes nefese diye düşünüyorsanız bunun sebebi heyecan ve stres olabilir. Köpeklerin heyecanlanması durumunda kalp atış hızı artar ve daha sık nefes almaya başlarlar. Yürüyüşe çıkmak, oyuncaklarla oynamak, sevdikleri birini kapıda görmeleri halinde bu davranış söz konusu olabilir.

Enfeksiyon Hastalıkları

Köpeklerde enfeksiyon sık nefes almanın nedenleri arasında yer alır. Enfeksiyon durumları viral, bakteri ya da mantar nedeniyle olabilir. Bu durum akciğerleri, boğazları ve burun kanallarını etkiler. Solunum yolu enfeksiyonunun yaygın belirtileri arasında sık nefes almanın yanında hapşırma, öksürme ve hırıltı da görülür.

Alerjiler

Alerji durumları köpeklerde sık nefes almanın yaygın nedenlerinden biridir. Köpekler, toz, küf, polen ve çeşitli gıdalar nedeniyle alerji olabilir. Alerjiler köpeklerde kaşıntı, öksürme gibi solunum semptomlarına sebebiyet verebilir. Bunun yanında bazı köpeklerde kulak enfeksiyonları, deri döküntüleri gibi durumlar da söz konusu olabilir. Köpeklerde nefes darlığı nedenleri bu sebeple meydana gelebilir.

Kalp Hastalıkları

Köpeklerde kalp hastalığı belirtileri arasında sık nefes alma da yer alır. Köpekler yaşlandıkça kalp hastalıklarının meydana gelme olasılığında da artış olur. Köpeklerde hızlı nefes alma, öksürük ve uyuşukluk kalp hastalığı belirtileri arasında yer alır. Köpeklerde bu belirtilerin fark edilmesi halinde mutlaka bir veteriner hekime görünmesi önemlidir.

Köpeklerde Sık Nefes Almanın Tedavisi ve Önlenmesi

Köpekler dakikada kaç nefes alır konusu köpek sahipleri tarafından merak edilir. Serin ve rahat ortamların sağlanması köpeklerin nefes nefese kalmasını önleyecektir. Nefes nefese kalma durumu köpeklerde vücut ısısını düzenlemenin doğal yolları arasında yer alır. Doğru beslenme ve egzersiz köpeklerin genel sağlıklarının korunması açısından önemlidir. Aşırı kilolu olan köpekler nefes nefese kalma ya da farklı sağlık sorunları yaşamaya meyillidir. Bu sebeple doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile sağlıklı kilonun korunmasına dikkat edilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.