Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Kedilerde Pireden Nasıl Kurtulunur?
14.12.2023

Kedilerde Pireden Nasıl Kurtulunur?

Kedi pirelerinden kurtulmak için oldukça etkili yöntemler var. Özellikle ense damlası veterinerlerin de tercih ettiği en etkili yöntemdir. Pire tasması, pire şampuanı veya pire tarağı gibi ürünler kullanılabilir.

Organik yöntemler kullanmak istiyorsanız sirke ya da limonu suyla karıştırıp uygulayabilirsiniz. Unutmayın ki pire damlası, pire tasması, doğal yöntemler gibi çözümler pireleri uzak tutmak içindir. Bunları kullanmadan önce kedi dostumuzu pirelerden arındırmalısınız. Kedi pireleri arındırma sürecinde, pire tarağı ile tüylerini tarayarak pireleri temizleyebilir ve ardından sirke ile kedi biti temizleme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Kedilere Pire Nasıl Bulaşır?

Ev kedisinde pire sorunuyla karşılaşmak, evin diğer hayvanlarından ya da dış çevreden bulaşan pirelerle mümkündür. Kedilerin vücut ısısı ve kokusu pireleri aktive eder ve dışarı çıkan kediler kolaylıkla pire kapabilir. Kedilere pire bulaşmaması için kedi tasması ya da kedi damlası kullanmak gerekir. Kediler güçlü ve kaliteli pire damlası ile dışarı çıksalar bile pireler onlara bulaşamaz. 

Kediye pire bulaşmışsa mutlaka öncelikle pirelerden temizlenmelidir. Pirelerden arındıktan sonra pire damlası ya da pire tasması ile pirelerin bulaşması engellenebilir. Pirelerin oluşması ve yaşaması için 23 - 24 derece sıcaklık ortamı gereklidir. Kedilerin vücut ısısı yüksek olduğundan kedilerde pire yaşamak için bulaşır, yani insanlara gelmezler.

Kedilerde Pire Sorunu Nasıl Çözülür?

Kedilerde pire çözümü için en etkili yol, veteriner kontrolünde iç ve dış parazit tedavisidir. Üç ayda bir veteriner dış parazit tedavisi uygulanabilir ya da veterinerin önerdiği ense damlası kullanılabilir. Kesin çözüm için etkili ense damlası kullanmak şarttır.

Üç ayda bir mutlaka düzenli olarak uygulanmalı. Doğal yöntemler sirke, limon, bitkisel içerikli damlalar maalesef aynı etkiyi yapmaz. Düzenli tüy bakımı yapmak pirelerden korunmak için önemlidir. Bu arada tüm pireli kediler kaşınmaz, ancak yine de pireleri olabilir. Kontrol için derisine bakmalısınız. Derisinde kahverengi lekeler varsa pire sorunu var demektir. Kedilerde pire temizliği ve kedilerde pire tedavisi için düzenli veteriner kontrolü ve etkili pire ürünleri kullanılmalıdır.

Kedi Piresinden Kurtulma Yolları 

Pireden kurtulmanın en etkili yolu veteriner kontrolünde etkili pire damlası kullanmaktır. Pire tasması da pireleri uzak tutar. Pire tarağı ile kedi dostumuzu taramak da pirelerden kurtulmaya yardımcı olur. Elma sirkesini pamukla tüylere uygulamak da doğal yöntemlerden biridir. Yavru kedi piresi sorunuyla karşılaşanlar, veterinerin önerdiği ürünlerle pireleri etkili bir şekilde kontrol altına alabilirler. Kedi pirelenmesi durumunda ise hızlı ve etkili bir şekilde hareket etmek önemlidir, bu nedenle veterinere danışarak uygun tedavi yöntemlerini uygulamak gereklidir.

Pire tozu zararlı olduğundan tavsiye edilmez. Pireden kurtulma yöntemlerini kullanmadan önce veterinere danışmalı, kedi dostlarımızın sağlığını olumsuz etkileyecek uygulamalardan kaçınmalıyız. Kedi pirelenmesinde bitkisel içerikli kedi pire damlalarını, pire şampuanları tercih edebilirsiniz. Pire kalemi, pire spreyi gibi farklı ürünleri de deneyebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.