Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Kedilerde Antibiyotik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
14.12.2023

Kedilerde Antibiyotik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi dostlarımız da tıpkı bizler gibi virüs, bakteri, parazit ve mantarlardan enfekte olabilirler. Enfeksiyon kapmak insanlarda olduğu gibi evcil dostlarımız arasında da yaygındır. Kedilerde en çok görülen enfeksiyonları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Cilt enfeksiyonları,
  • İdrar yolu enfeksiyonları,
  • Yumuşak doku enfeksiyonları,
  • Solunum yolu enfeksiyonları,
  • Kemik enfeksiyonları,
  • Akciğer ve karaciğer enfeksiyonları,
  • Diş ve diş eti enfeksiyonlarıdır.

Kedilerde enfeksiyonların tedavi edilmesinde antibiyotik kullanımı yaygındır. Ancak antibiyotik tedavisine sadece veteriner karar verebilir. Enfeksiyonun çeşidi ve yeri belirlendikten sonra doğru antibiyotik tercih edilir. Özellikle kedi gribi için antibiyotik kullanımı veteriner hekim tarafından belirlenmelidir.

Enfeksiyon türüne göre reçete edilen antibiyotik çeşitleri ise şunlardır;

Amoxicillin: Kedilerin bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisinde tercih edilen geniş spektrumlu bir antibiyotiktir.

Cephalexin: Cilt ve yumuşak doku enfeksiyonlarında, idrar yolu enfeksiyonlarında, solunum yolu ve kemik enfeksiyonlarında sıklıkla tercih edilen yan etkisi az olan bir antibiyotiktir.

Clindamycin: Kedilerde ağız enfeksiyonu antibiyotik, ciltteki ve kemiklerdeki enfeksiyonlara karşı hızlı etki eden bir antibiyotiktir. Yavru kedilerde sıklıkla tercih edilir.

Enrofloxacin: Prostat, idrar yolu, karaciğer, akciğer, solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Metronidazole: Diş eti enfeksiyonlarının ve gastrointestinal enfeksiyonların tedavisinde tercih edilir. Özellikle kedi diş eti iltihabı antibiyotik tedavisi için kullanılabilir.

Kedilere Antibiyotik Nasıl Verilir?

Veteriner tarafından reçete edilen kedi antibiyotik iğne, merhem ya da hap şeklinde olabilir. İğneyi veterinerde yaptırmak gerekir. Hapın kullanım şeklini de veteriner tarifine göre uygulamalısınız. Mamaya ekleyerek kedi antibiyotik haplarını verebilir ya da kedi dostumuzun ağzını zorlamadan açarak verebilirsiniz.

Veteriner antibiyotik reçete ettiğinde mutlaka yan etkilerini sormalısınız. Çünkü eğer evde antibiyotik verecekseniz yan etkiler konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir. Ciltte döküntü, ateş, ishal, kusma gibi yan etkiler çok nadir de olsa görülebilir.

Antibiyotik sonrası kedi dostumuzu gözlemleyerek bu tür sorunlar olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sorun varsa hemen ilacı reçete eden veterinere gitmelisiniz. Bazı kedi dostlarımızın antibiyotiklere karşı alerjisi olabilir. Alerjik reaksiyonlar farklı şekilde ortaya çıkabilir. En ufak bir reaksiyon görülürse veterinere gitmek gerekir. Antibiyotik kullanımında kedilerin gözlenmesi önemlidir. Kedi için antibiyotik verildikten sonra dostunuzu bir süre dikkatlice gözlemlemelisiniz.

Kedilerde Antibiyotik Her Zaman İşe Yarar mı?

Enfeksiyonun çeşidine, nedenlerine ve uygulanmasına bağlı olarak tedavi etkisi değişebilir. Örneğin, merhem uygulamalarında uygulama bölgesinin temizlenmesi önemlidir. Temizlenmeden hijyen sağlamasan uygulanan antibiyotik işe yaramaz.

Kedilere verilen antibiyotiğin işe yaraması için veteriner hekimin tavsiyelerine bire bir uymalısınız. Kedilerde antibiyotik dozunun doğru kullanılmadığı  antibiyotik direncine yol açabilir. Yani bakterilere karşı antibiyotikler artık etki etmez. Bu nedenle antibiyotik kullanımında veteriner kontrolü gereklidir.

Kedilerde Antibiyotik Tedavisi Ne Kadar Sürmelidir ?


Kedilerde antibiyotik tedavisi ne kadar sürmeli sorusunu merak eden evcil hayvan sahipleri için enfeksiyonun türüne, şiddetine ve kedinin sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Kediniz için en güvendiğiniz veteriner hekime getirerek kedinizin enfeksiyonunu değerlendirdikten sonra kedi antibiyotik tedavisi için uygun dozu ve süreyi belirler. Bazı enfeksiyonlar, örneğin hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu, kısa süreli antibiyotik tedavisi ile iyileştirilebilirken, daha ciddi enfeksiyonlar veya kronik durumlar daha uzun süreli tedavi gerektirebilir. Antibiyotik tedavisi başladıktan sonra kedilerde antibiyotik yan etkiler ortaya çıkabilir. Eğer yan etki meydana gelmezse kedi antibiyotik tedavisini devam edilir. Kedinin antibiyotik tedavisi ile enfeksiyonun azalmaya başladığında veya tamamen ortadan kalktığında dahi, veteriner hekimin önerdiği süre boyunca tedaviye devam etmek önemlidir.Bu tedavi, yetişkin ve yavru kediler için aynı olmayabilir. Yavru kedi antibiyotik tedavisinde daha dikkatli olunmalı ve veteriner hekimin tavsiyeleri doğrultusunda tedavi optimize edilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.