Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Kediler Neden Kum Kabını Kullanmayı Reddeder?
24.04.2024

Kediler Neden Kum Kabını Kullanmayı Reddeder?

Kedi neden kumuna yapmaz kedi sahiplerinin karşılaştığı ciddi problemlerden biridir. Kedilerin en önemli özellikleri temiz olmaları ve çok fazla eğitime ihtiyaçlarının olmamasıdır. Kedilerin büyük çoğunluğu tuvalet kabı kullanımını annesinden öğrenir. Fakat bazen birtakım şeyler ters gittiğinde kediler tuvaletini kum kabının dışına yapmaya başlarlar. Kum kabına reddedilmesi durumu kedilerde en fazla görülen davranış problemlerinden biridir.

Kedilerin tuvaletini kum kabının dışında bir yerlere yapması kedi sahipleri için can sıkıcı bir durumdur. Fakat biraz çaba, sabır ve zamanla bu durum düzelecektir. Kedilerin kum kapının dışına yapması çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Bu tarz bir durum karşılaşıldığında ceza vermek sorunun daha da büyümesine neden olur. Bu problemlerde evde yapılacak bazı düzenlemeler ile sorunun çözülmesi sağlanabilir. Kediniz ısrarla kum kapının dışına tuvaletini yapıyorsa stres seviyesi düşürülerek rahatlamasını sağlayacak ilaçların kullanımı tercih edilmelidir.

Kedinizin Kum Kabını Kullanmamasını Tetikleyen Nedenler

Kedi kumuna neden yapmaz konusunun pek çok farklı nedeni olabilir. Kediler eğer idrarını kum kabının dışına yapıyorsa bu durumda akla ilk gelmesi gereken olasılık idrar yolu hastalıklarıdır. İdrar kesesinde tahriş ya da enfeksiyon bulunan kediler idrarını çoğunlukla başka yerlere yaparlar. İdrarın az miktarda ve kanlı olması bir hastalığa işaret eder. Diyabet, böbrek yetmezliği ve bazı ilaçlar da kedilerin fazla idrar yapmasına sebebiyet verir. Bu durumda kediler kum kabına ulaşamadan tuvaletlerini yapabilirler. Bu tarz durumlarda kediler çoğunlukla çok fazla miktarda idrar yaparlar. Kum kabı dışına tuvaletin yapılması davranışının nedeninin tespit edilmesi için idrar ve kan tahlili ile muayene gerekir.

Kedilerin kum kabının dışına yapmasının en önemli nedenlerinden biri de bağırsak parazitleridir. Bu gibi durumlarda kedilere parazit tedavisi yapılması son derece önemlidir. Kediler dışkılama ya da idrar yapma sırasında acı çekiyorsa bu durumu kum kabı ile bağdaştırdığı için farklı alanlara tuvaletini yapmak isteyebilir.

İdrar püskürtme durumu kısırlaşmamış erkek kedilerde sıklıkla görülen durumlardan biridir. İdrar püskürtme idrar yapmadan daha farklıdır. Bu nedenle erkek kedilerin mümkün olan en erken dönemde kısırlaştırılması ve bu davranışın önüne geçilmesi önemlidir. Bazı kediler ise kum kabının yeri ya da malzemesi konusunda hoşnutsuz olabilirler. Kum kaplarının çok fazla kullanılan alanlara konulması, ağır parfümlü kumlar kullanılması ya da kirli kum kapları nedeniyle kediler tuvaletlerini başka yerlere yapabilirler. Bazı kediler ise tuvaletlerini yalnızca belli bir noktaya yapmak isteyebilirler.

Kedinizi Kum Kabına Alıştırma Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi neden kumuna kaka yapmaz sorusunu pek çok farklı sebebi olabilir. Eğer kedilerin herhangi bir sağlık sorunu yoksa bu durumda psikolojik nedenler araştırılmalıdır. Kediler tuvaletlerini yaparken mahremiyete ihtiyaç duyarlar. Bunun yanında gelecek herhangi bir tehlikeye karşı da hazırlıklı olabilmek adına etrafı gözlemlemek isterler. Kediler kum kabını kullanırken başka kediler tarafından rahatsız ediliyorsa tuvaletini farklı yerlere yapmak isteyebilir. Bu durumu fark edilmesi ise son derece kolaydır. Ancak evde tek bir kedi yaşıyorsa kedinin ihtiyaç duyduğu mahremiyetin nasıl gerçekleştirileceğini kestirmek daha zor olur.

Kedilerin bazıları ağız kısmı odaya bakan kapalı kum kaplarını kullanmayı severler. Bu sayede tuvaletlerini yaparken birinin gelip gelmediğini rahat bir şekilde kontrol etmeleri mümkün olur. Bazı kediler ise kapalı kum kabı kullanmayı tercih etmezler. Kedinizin hangi tarz kum kabı kullanmayı istediğini anlamak için farklı modelleri denemeniz gerekebilir.

Kedinizi Kum Kabına Nasıl Alıştırırsınız

Kedilere her yaşta tuvalet eğitimi verilmesi son derece kolaydır. Kediler tuvalet eğitimi almaya oldukça açıktır. Kedinizi kuma bırakarak kum karıştırmamız kedinizin tuvalet eğitimi alması hususunda yeterli olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.