Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Kedi Kum Değişim Zamanı ve Kum Kabı Seçimi
13.12.2023

Kedi Kum Değişim Zamanı ve Kum Kabı Seçimi

Kedi dostlarımız için tuvalet koşulları oldukça önemlidir. Onlar için tuvalet yerini ve olanaklarını hazırlarken iki yönlü düşünmelisiniz. İlk olarak kedi dostumuzun bakış açısıyla bakmalısınız. Doğal ortamlarında kediler kum ve toprak eşeleyerek tuvalet ihtiyaçlarını giderirler ve sandığınızdan çok daha temizdirler. Bu nedenle kediler için kum kabı ve kum seçerken hijyeni birinci sırada tutmalısınız. Hijyen için kolay temizlenebilen, sağlıklı malzemeden yapılmış kum kabı tercih etmeniz onun huzuru açısından iyi bir seçim olur.

Ayrıca bir de konfor ve rahatlık meselesi var. Kediler kum kabını rahat kullanamazsa tuvalet sorunu yaşayabilir. Bu nedenle ebat ve derinlik olarak kedi dostumuza uygun kap seçmeli ve kedi kum kabını mutlaka sakin, hareketten uzak bir yerde konumlandırmalısınız.

Gelelim ikinci olarak sizin açıcınızdan kum kabı seçiminin nasıl olması gerektiğine. Kum ve kap temizliğini rahat yapmak için uygun kap tercih etmelisiniz. Elekli kedi kumu kapları temizlik açısından kolaylık sağlar. Kedilerde kumları etrafa saçma eğilimi olabilir. Bu da size fazladan temizlik sorunu çıkartır. Bunun olmaması için ringleri olan kum kaplarına bakabilirsiniz.

Kedi Tuvaleti En temiz ve En Kullanışlı Şekilde Nasıl Oluşturulur?

Kedilerin ev yaşamında sağlıklı, hijyenik ve konforlu alanlara ihtiyacı vardır. Bu alanları yaratmak da onların sevgili dostları olan sizlere düşer. Kedilerin her biri farklı karaktere ve farklı davranış biçimlerine sahiptir. Kediler için ev yaşamında alanlar hazırlarken davranışlarına göre hareket edebilirisiniz. Karaktere özel davranışlardan başka, her kedi için aynı olan ihtiyaçlar da vardır. Kedilerin tuvalet alanlarını temel ihtiyaçlara göre şu şekilde hazırlayabilirsiniz;

  • Hijyen kurallarına uygun sağlıklı kum kabı seçin.
  • Kedi dostumuzun rahat hareket edebileceği ebatlarda kap tercin edin.
  • Elekli ve ringli kedi kumaları işinizi kolaylaştırır.
  • Kum kabının önüne koymak için kedi paspası alın.
  • Evin en sakin en hareketsiz bölümlerinden birini belirleyin.
  • Kum kabını her zaman aynı yerde olacak şekilde yerleştirin.
  • Kum kabının önüne paspası koyun.
  • Kedinizi gözlemleyin o alanda rahatsa kabını benimsediyse tamamdır.

Kedi Kumu Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Kedi kumunun temiz tutulması kedi dostumuzun sağlığı açısından çok önemlidir. Bakteri ve parazit oluşumunu önlemek için her zaman hijyenik olmalıdır. Kedi kumunun mümkünse haftada bir olmazsa 10 günde bir mutlaka düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Kumu değiştirirken kum kabını da mutlaka temizlemelisiniz. Unutmayın kediler çok titiz ve temiz evcil dostlardır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.