Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Gaga Taşı Nedir Ne işe Yarar?
24.04.2024

Gaga Taşı Nedir Ne işe Yarar?

Gaga taşı ne işe yarar konusu hayvan besleyen kişiler tarafından merak edilir. Kuşlar doğal yaşamlarında ihtiyaçlarını kendileri belirler. Ancak kafeste yaşayan kuşların birtakım ihtiyaçları bulunur. Sağlıklı kuşların yaşamlarını sürdürmeleri adına kafesinde kolay ulaşabileceği yem ve su olmalıdır. Bunun yanında kafes içerisinde kuş kumu ve gaga taşı bulunması da önemli bir konudur.

Gaga Taşı Nedir?

Gaga taşı nedir konusu kuş besleyenler tarafından araştırılan bir konudur. Gaga taşları kuşların mineral ihtiyaçlarını karşılama konusunda büyük bir rol oynar. Özellikle tırnak, gaga ve vücudun diğer fonksiyonlarının doğru çalışması için gerekli minerallerin kafes kuşlarına sağlanması gerekir. Bu durumda gaga taşından elde edilen mineraller için kafese gaga taşı asılması önemli bir konudur.

Kuşlar genellikle tohumlarla beslenmeyi tercih ederler. Yapı olarak tohumların dışı sert ve yekparedir. Sağlıklı bir gaga yapısına sahip olan kuşlar gagaları le tohumu alır ve tohumu alt ve üst gagaları ile ezerek tohumun özünü yerler. Gaga taşı muhabbet kuşu özellikle muhabbet kuşları için son derece önemlidir. Muhabbet kuşları kıvrık bir gagaya sahip oldukları için gaganın uzaması durumunda yemi almaları zorlaşır. Kuşlar gagalarını doğal yaşam alanlarında ağaçlara ve taşlara sürterek bakım işlemini gerçekleştirirler. Kafes içerisinde bu işlemin gerçekleştirilmesi için gaga taşı kullanılması gerekir. Papağan gaga taşı kullanımı da papağanlar için son derece önemlidir. Kanaryalar için özel olarak üretilmiş kanarya gaga taşı da vardır.

Gaga Taşı Ne İşe Yarar?      

İlk defa kuş besleyecek olan kişiler için gaga taşı nasıl kullanılır konusu merak edilir. Bütün canlılar için sağlıklı beslenmek son derece önemli bir konudur. Özellikle sağlıklı üreme konusunda besin maddeleri büyük önem taşır. Kafeste yaşayan kuşlar için yem ve su kadar gaga taşı da son derece önemlidir.

Gaga taşı faydaları son derece fazladır. Bu ürünün gaganın törpülenmesi amacıyla kullanılan doğal bir yöntemdir. Bunun yanında kuşlar için ek takviye besin olma özelliğine de sahiptir. Bu özellikleri nedeniyle kafeslerin olmazsa olmaz ürünleri arasında yer alır. Kuşların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri adına bazı vitamin ve mineralleri almaları gerekir. Gaga taşları sayesinde kuşlarınızın ihtiyacı olan ek takviyeleri karşılayabilirsiniz.

Doğru Gaga Taşı Nasıl Olmalıdır?

Gaga taşı gaga bakımında kuşlar için gerekli olan vitamin ve mineralleri karşılama konusunda hayati bir önem taşır. Gaga taşı seçimlerinde doğal gaga taşı olanlar tercih edilmelidir. Kireç ya da alçıdan dökülmüş olan gaga taşları kuşlara faydadan çok zarar verir.

Kalamar kemiği veya içinde iyot, fosfor ve kalsiyum olanlar tercih edilmelidir. Gaga taşı içindekiler her zaman doğal olmalıdır. Gaga taşlarının kafese asılması gerekir. Bunun yanında asıldığı yerin kuşların ulaşabileceği bir yerde olması önemlidir. Gaga taşlarının kolay parçalanabilir ve çok sert olmaması önemli bir konudur. Bu taşın sıklıkla değiştirilmesine özen gösterilmesi önemli bir konudur.

Gaga Taşı Ne Zaman Kullanılır?

Gaga taşı ne zaman kullanılır konusu sıklıkla merak edilir. Kuşlarda gagalar da tırnaklar gibi büyüyebilir. Herhangi bir müdahale yapılmadığında uzama devam edecektir. Kuşlar doğal ortamlarında ağaç gibi yerlerde gagalarını törpülerler. Fakat kafeslerde yaşayan kuşların gaga bakımına özen gösterilmesi önemli bir konudur.

Gaga taşı olmazsa ne olur konusunda kuşların gagalarında büyüme durumları söz konusu olabilir. Bunun yanında kuşların mineral ve vitamin gereksinimlerinin karşılanması adına da gaga taşı kullanımı önemli bir konudur. Özellikle yumurtlama dönemi, çiftleşme dönemi, gelişme dönemi gibi zamanlarda kuşların gaga taşı kullanımına ihtiyaçları bulunur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.