Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Birman Kedisi Özellikleri ve Bakım İpuçları
24.04.2024

Birman Kedisi Özellikleri ve Bakım İpuçları

Birman kedileri sevecen olmalarının yanında güzellikleri ile de dikkat çeker. Bu ırk dünya genelindeki en popüler kedilerden biridir. Birman kedilerinin bu kadar sevilmesinin nedeni fiziksel özelliklerinin yanında karakterlerinin de çok farklı olmasıdır.

Birmanya kedisi tarihinin daha eskilere uzandığı düşünülse de kayıtlara göre ilk defa 1919 yılında Fransa'da görülmüştür. Birman kedisi bunun yanında geleneksel ismi olan kutsal birman kedisi olarak da tanınır. Bu kedilerin ölüm tanrıları ile ilişkili kutsal kediler olarak görülmesinin nedeni Budist rahiplerinin tapınağına dayanan bir efsane nedeniyledir. Efsaneye göre safir mavisi gözlere sahip olan tanrıça Tsun-Kyan-Kse adına Asya'da inşa edilmiş bir tapınakta Mun-Ha isminde bir rahip yaşarmış. Bu rahip yanında Sinh isimli bir kedi varken tanrıça heykelinin önünde diz çökerek ibadetini gerçekleştirirmiş. Bir gün rahip ibadetini gerçekleştirirken tapınağa basan akıncılar rahibi öldürmüş. Sinh isimli kedi ise rahip ölürken üzerine patisini koyarak tanrıça ile yüzleşmiş. Sonrasında rahibin ruhunu cennete taşımış. O günden beri tapınak kedilerinden biri öldüğünde bir rahibin ruhunu cennete taşıdığına inanılırmış.

Birman Kedisi Özellikleri

Birman kedisi özellikleri en çok merak edilen kedi ırklarından biridir. Vücudunun genelinde bulunan tüyler uzun ve ipeksi yapıdadır. Karın bölgesinde bulunan tüyler ise hafif dalgalı olmaları ile dikkat çeker. Birman kedilerinin tüyleri genellikle kahverengi, krem, leylak renklerine sahip olsa da farklı renklerde de olabilir.

Birman kedileri son derece sağlıklı olmaları ile dikkat çeker. Bu cinse özgü bilinen herhangi bir hastalığa yatkınlık veya sağlık sorunu bulunmaz. Birman kedileri çoğunlukla 9 ile 15 yıl arasında yaşarlar.

Birman Kedilerinin Kişiliği

Birman kedi cinsi sahibiyle vakit geçirmekten hoşlanır. Oyun oynamak istediğinde aktif ve heyecanlı bir karakterde olur. Çoğunlukla sevgi dolu ve sevimli olan bu kediler ayrıca sakin mizaçları ile de dikkat çekerler. Bu özellikleri nedeniyle ev hayatını hızlı bir şekilde adapte olurlar.

Birman kedileri yeterli ilgiyi görmediklerinde kıskançlık durumları söz konusu olabilir. Bu sebeple uzun süreler evde kalamayan kişiler için uygun bir kedi cinsi olmayacaktır. Birman kedileri çoğunlukla bir kişiye bağlanmayı tercih ederler. Diğer aile üyelerine karşı da her zaman sevecen olurlar. Aile üyeleri ile çeşitli etkinlikler yapmayı severler. Bunun yanında sahiplerini odadan odaya takip etmek de hoşlarına gider. Agresif bir yapılarının olmaması ve bölgelerini korumaya ihtiyaç duymamaları sebebiyle sakin kedi cinsleri arasında yer alırlar. Sesleri oldukça incedir. Beraber yaşadıkları kişilerden bir şey istedikleri zaman nazik bir şekilde miyavlarlar. Merak duyguları ve gelişmiş zekaya sahip olmaları sebebiyle insanlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Birman Kedisi Bakım İpuçları

Birman kedi yavrusu sevimli görünümü ile dikkat çeker. Bu kediler sahipleri ile birlikte olmaktan ve vakit geçirmekten hoşlanırlar. Meşgul olduğunuzda sizi bir kenarda sakince bekleyeceklerdir.

Birman kedisi bakımı konusunda en önemli hususlardan biri de düzenli veteriner hekim kontrollerinin aksatılmamasıdır. Bunun haricinde veteriner hekim tarafından planlanan aşı takvimini uymaya da dikkat edilmelidir. Bu sayede kedileriniz çok daha mutlu ve sağlıklı bir hayat sürer.

Kedilerin sağlıklarında beslenme konusunda da dikkatli olmak gerekir. Kedilerin tam ve dengeli kuru mamalar ile beslenmeleri önemlidir. Birman kedilerinin gelişim evrelerine göre yavru veya yetişkin mama tüketmelerine özen gösterilmelidir. Bu ırk kilo almaya meyilli olduğundan günlük mama miktarına dikkat edilmelidir. Kedilerin herhangi bir özel ihtiyaçları olup olmadığının öğrenilmesi ve mama ayarlaması ile ilgili olarak net bir bilgiye ulaşmak açısından veteriner hekimle görüşülmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.