Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Balık Yemi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
24.04.2024

Balık Yemi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balıklar ne yer konusu balık besleyecek kişiler tarafından merak edilir. Balıkların beslenmesi son derece önemli bir konudur. Her balık yemi akvaryumda beslenen balıklar için uygun değildir. Balıklar için doğru balık yemi bulduğunuz zaman beslenmeyi ek besinler ile desteklemeniz de gerekir.

Balık yemi ne kadar verilir konusunda da dikkatli olmak önemli bir konudur. Akvaryum sahibi olan kişiler genellikle balıklar için genel üretilmiş yemleri tercih ederler. Ancak balıkların türlerine göre özel olarak üretilmiş olan yemlerin kullanımı son derece önemlidir. Böylece balıkların daha sağlıklı ve stresten uzak kalmaları mümkün olur.

Balık Yemi Nasıl Seçilir?

Kurutulmuş balık yemi balık sahibi olan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Doğru balık yemi seçimlerinde ilk önce balığın cinsinin bilinmesi gerekir. Balıklar cinslerine göre etçil ya da otçul olabilirler. Bu açıdan beslenme alışkanlıklarına uygun olan balık yemlerini tercih etmeniz önemlidir. Balıkların cinslerine bağlı olarak protein ihtiyaçları farklılık gösterir. Çoğunlukla et ve otla beslenen balıklar için yemlerin %40’ında protein olmalıdır. Fakat yalnızca etçil olan balıklar için protein ihtiyaçları %70 civarında olmalıdır. Balıkların beslenme şekillerinin balığın cinsine uygun olması son derece önemlidir.

Balık Yemi Türleri ve Seçimi

Akvaryum canlı yem balık besleyenler tarafından en çok tercih edilen yem türlerinden birdir. Yemlerin beslediğiniz balıkların yiyebileceği büyüklükte olması önemli bir konudur. Çoğu balıklar yemi parçalayamazlar ve bu nedenle yemi tüm bir şekilde yutarlar. Balığınız yeme yaklaşmıyorsa o zaman kırarak vermeniz daha iyi olacaktır.

Kuru Yemler ve Özellikleri

Kuru yemler yavru balık yemi olarak sıklıkla kullanılır. Kuru yemler akvaryum yemleri içerisinde en çok tercih edilenlerden biridir. İçeriğinde bulunan besin takviyeleri balıkları için yeterli seviyededir. Bunun yanında uygun vitamin ve mineralleri de barındırırlar. Kuru yapıda olan bu yemler kullanıcılara kolaylık da sağlayacaktır.

Balıkların türlerine bağlı olarak bazı kuru yemler su yüzeyinde kalabilecek şekilde üretilmiştir. Bazı yemler ise daha dipte yaşayan balıklar için dibe çökecek şekilde tasarlanmıştır. Kuru yem türleri granül, pul, tablet, stick şeklinde olabilir.

Canlı Yemlerin Avantajları ve Kullanımı

Canlı yem balık çeşitli balıklar için kullanılabilir. Artemya veya tuzlu karides canlı balık yemleri içerisinde en çok bilinendir. Balıkların da aynı insanlarda olduğu gibi ağız tadı vardır. Bu nedenle bu canlıların hangi yemleri tüketip hangilerini tüketmek istemediklerini zamanla öğrenebilirsiniz.

Balıklar için canlı yem türlerinden biri de tubifeks solucanıdır. Bu canlı hem evlerde yetiştirilebilir hem de dışarıdan rahatlıkla temin edilebilir.

Donmuş Yemlerin Balıklarınıza Sağladığı Faydalar

Donmuş balık yemleri besleyici içeriği dolayısıyla canlı yemlere alternatif olarak kullanılabilir. Bunun yanında ani yüksek sıcaklık ya da soğukluk ile üretilen karides, kan kurtları, krill ve diğer pek çok omurgasız bulunan bu yemler üretilme çeşitleri nedeniyle steril olması ile de dikkat çeker. Bu nedenle bu yemlerin içeriğinde herhangi bir zararlı bakteri bulunmaz.

Yavru ve Yetişkin Balıklar İçin Yem Seçimi İpuçları

Sıvı balık yemi günümüzde en çok tercih edilen balık yemlerinden biridir. Bu yemlerin içeriğinde taze et ve sebzeler bulunur. Kuru yemlerin yanında taze sebze ve protein yemleri beslenme desteğine ihtiyaç duyan balıklara verilebilir. Taze sebze ve protein yemleri işlenmemiş gıdalarda üretilirler. Taze et barındıran yemler balıklar için iyi bir protein kaynağı olacaktır. Balıklara taze sebze verilmesinin nedeni içeriğindeki vitaminin son derece fazla olmasıdır. Balık yemlerinin balığın cinsine uygun olması önemlidir.

 

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.