Köpeklerde Tasma Seçimi ve Tasmaların Özellikleri

köpek tasması

Keyif dolu yürüyüşlerin olmazsa olmazı tasmalar, her anın bir düzen içerisinde olmasını sağlar.

Köpek dostlarımız büyük bir enerjiye sahiptir. Bu enerjiyi vücutlarından atmanın tek yolu ise hareket etmeleridir. Enerjilerini düzenli olarak atmadıkları takdirde çeşitli mental rahatsızlıklar yaşayabilirler. Mental rahatsızlıkların dışında kalp hastalığı, obezite ve daha birçok hastalıklar da görülebilir. Bu rahatsızlıklardan korumak ve enerjilerini atmaları için, günlük olarak yürüyüş yapmalarını sağlamak ve egzersiz oyunları oynatmak faydalı olacaktır.

Köpek dostlarımız enerjilerini atarken mevcut güvenliklerini sürdürebilmek için tasma takmaya özen gösterilmelidir. Tasma takarak hem çevresel faktörlerden hem de diğer hayvanlardan gelebilecek saldırılara karşı tedbir almış olursunuz. Köpeğiniz küçük bir ırka ait ise boyun tasması kullanabilirsiniz, ancak büyük ırka ait köpekleri boyun tasması ile kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Bu yüzden göğüs tasması takmanız daha uygun olacaktır.

Köpek Tasması Kullanımı

Köpekler oldukça heyecanlı ve meraklı bir yapıya sahiptir. Ait oldukları ırklara göre birçok farklı özelliğe sahip olsalar da heyecan ve merak hepsinin ortak özelliğidir. Hele ki dışarıda zaman geçirmeyi seven köpekler, bu heyecanlı halleri sebebiyle bazen kontrollerini bile kaybedebilirler. Bu kontrol kaybı, başlarının kolaylıkla belaya girmesine neden olabilir. Bu tür risklerden bu değerli dostumuzu uzak tutmanın tek yolu, uygun bir tasma kullanılmasıdır.

Doğdukları ilk aylardan itibaren tasma kullanılması, belirli bir disipline sahip olmalarını ve kolay eğitilmelerini sağlar. Tasma seçimi yaparken estetik kaygılar ile değil köpeğin ihtiyacına göre seçim yapılmalıdır. Bazı estetik görünümlü tasmalar köpeklerin rahatsız olmasına neden olabilir. Dikenli veya ağır tasmalar uzun süre kullanılması köpeklerin canını acıtabilir. Köpeklerde tiroid bezi boynun önünde, yani tam tasmanın takılı olduğu alanda yer alır. Çok hareketli bir köpeğin tasmayı sürekli çekiştirme durumu, boynuna ve dolayısıyla tiroid bezine zarar verebilir. Boyun tasması kullanırken dikkate almanız gereken en önemli detay budur.

Köpek Tasması Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sevimli dostumuz için tasma seçerken bir stil belirleyebilirsiniz. Fakat öncelikle elinizden kayıp gitmeyecek ve kaliteli malzemelerden yapılmış olan tasmaları tercih etmeniz gerekir.

Sizin veya köpeğin tarzına uygun bir tasma aldıktan sonra, tasmayı kişiselleştirebilirsiniz. Tasmaya yerleştireceğiniz küçük bir etiketlik, iletişim bilgilerinizin köpeğinizin üzerinde olması bakımından önemlidir.

Köpek dostumuzun kaybolma ihtimalini göz önünde bulundurursanız, iletişim bilgilerinizin köpeğin tasmasında yer almasının faydalı olduğunu görebilirsiniz. Bu kişiselleştirmenin yanı sıra onun ihtiyacına göre tasma almanız gerekir. Köpek tasması modellerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Klasik tokalı tasmalar
  • Klipsli tasmalar
  • Güvenlik tasmaları
  • Martingal Kayışları
  • Köpek kemerleri

Eğitim, yürüyüş, günlük veya özel aktiviteler için farklı tasmalar bulunur. Etkinliğe yönelik tasma seçimi değerli dostumuz ile dışarıda aktivite yaparken size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Etiketler: köpek tasması
Ocak 19, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR