Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Evde yaşayan dişi kediler sokaktaki arkadaşlarının aksine sadece bahar ve yaz aylarında kızgınlık dönemi yaşamazlar. Yılın her döneminde belli aralıklarla çiftleşme eğilimi yani kızgınlık belirtileri gösterebilirler.

Evde yaşayan kedilerin kızgınlık dönemi ev ortamının etkileri ve beslenme farklılıkları nedeniyle yıl boyu belli periyotlarda ortaya çıkar. Kısırlaştırılmamış olan kediler bu dönemlerde evden kaçmaya çalışabilir. Dişi kedilerde kızgınlık dönemini gösteren bazı belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yankı yapacak yerlerde (boş oda, koridor gibi) yüksek sesle miyavlama,
  • Popoyu ve kuyruğu yukarı kaldırma,
  • Mobilyalara ve insanlara sürtünme,
  • Kendi etrafında dönme ve taklalar atma,
  • Yoğun bir şefkat sevgi beklentisi, şeklindedir.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi oldukça farklı yaşanır. Erkek kediler kızgınlık döneminde sinirli olurlar. Etrafa koku bırakma ve idrar püskürme eğilimindedirler. Yüksek sesle normalden farklı miyavlamaları oldukça fazlalaşır. Kısırlaştırılmamış erkek kediler evden kaçmak için camlardan atlamaya çalışabilir.

Hem dişi hem erkek kediler kızgınlık döneminde farklı davranışlar sergiler. Dişiler erkeklere erkekler dişilere yerlerini belli etmek için tuhaf ve yüksek sesle miyavlar.

Kedilerde Doğurganlık Nasıldır?

Kediler ergenlik dönemi olan puberteye 6 ila 9 aylık dönemde ulaşır. Kedilerinde kızgınlık dönemi kaç gün sürer sorusuna net bir cevap vermek mümkün olamayabilir. Çünkü bu süre oldukça geniştir. Sağlıklı kedilerde bu süre 1 günden ortalama 20 güne kadar geniş bir aralığı kapsar.

Doğurganlığın hat safhası olan bu dönemde kediler çiftleşmek için uğraşırlar. 14 yaşına kadar üreme aktiviteleri devam eder. Gebelik süresi 58 - 65 gün civarıdır. Dişi kediler gebeliğin ilk birkaç haftasında fizyolojik belirti göstermezler. Kediler bir kerede 2 - 6 yavru arasında doğurabilirler. Ancak yaşadıkları ortamları ve beslenme durumlarına göre kedilerin yıllık doğrum yapma sayısı değişir.

Kedilerin Kızgınlık Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kızgınlık dönemi evde yaşayan kediler için oldukça zorlu bir dönemdir. Bu dönemlerde kediler ısrarcı bir şekilde evden çıkmak isterler. Çünkü çiftleşmek için kendilerine bir eş bulmaları gerekir. Kedilerde kızgınlık döneminde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Evdeki kapı pencere kontrolünü arttırmalısınız.
  • Kedi dostumuzu çok iyi gözlemlemelisiniz.
  • Kedi dostumuzla oyunlar oynayıp enerjisini atmasını sağlamalısınız.
  • Ona ihtiyacı olan şefkati göstermelisiniz.

Kedilerde Kısırlaştırma Nasıl Olur?

Kısırlaştırma işlemi dişi kedilerde yumurtaların erkek kedilerin ise testisleri alınarak üreme etkinliğine son verilmesi şeklinde olur. Kısırlaştırma cerrahi bir operasyondur ve evde yaşayan kediler için kızgınlık dönemi sorunlarını çözer. Çünkü kedi kızgınlık dönemi süresince evde ciddi huysuzluklar yapabilir. Ayrıca kısırlaştırma rahim kanseri ve testis kanseri riskini azaltır. Ev kedilerinin dışarıdaki tehlikelerden uzak durmasını da sağlar.

Etiketler: Kedilerde Kızgınlık Dönemi
Mayıs 11, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR