Kedilerde FIP Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kedilerde FIP Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kedi enfeksiyöz peritonit (FIP) kedi koronavirüsünün neden olduğu viral bir hastalıktır. Aslında kedi koronavirüsü oldukça yaygındır ve ishal dışında pek bir ciddi etkisi olmaz. Ancak virüs mutasyon geçirip belli bir tip koronavirüse dönüşürse FIP meydana gelir.

Koronavirüsten enfekte olmuş kedilerin yüzde 10’nunda virüs çoğalarak mutasyona uğrar. Karın, böbrek ve beyni çevreleyen dokularda reaksiyonlara neden olabilir. FIP çok ciddi bir hastalıktır ve hayati tehlike yaratır. 

Kedilerdeki koronavirüs insanlardakinden oldukça farklıdır. Genel olarak kedi koronavirüsü yaygındır ve çok etkisi yoktur. Sadece mutasyona uğradığında ciddi sonuçlara neden olur. FIP hastalığının bulaşıcı olmadığına da inanılır. Ancak oldukça tehlikeli ve ciddi bir hastalıktır. Bağışıklık sistemini doğrudan etkilenmesi yaşamsal fonksiyonların yitirilmesi söz konusudur.

 

 

FIP Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın erken belirtileri farklılık gösterebilir. Genel olarak ateşin yükselip düşmesi, enerji kaybı ve iştahsızlık erken belirtiler arasında öne çıkar. Enfekte olan kedi dostlarımız hastalık ilerledikçe daha farklı semptomlara maruz kalabilir. FIP iki formda ıslak ve kuru formlarda gelişebilir. Ya da her iki formun kombinasyonu da olabilir.

FIP Kuru Form: Kan damarlarının çevresinde enfeksiyon ve lezyonlara neden olur. Beyinde, akciğer, karaciğer, böbrekler ve cilt kuru formda kötü şekilde etkilenir. Enfekte bir kedi kuru formda FIP geçiriyorsa anormal şekilde hareket edebilir. Nöbet geçirebilir. Kusma ve kilo kaybıyla birlikte kötü bir tablo ortaya çıkabilir.

FIP Islak Form: Islak formda kedinin göbeğinde belirgin bir şişlik olur. Çünkü bu bölgede sıvı birikmiştir. Kedinin göğsünde de sıvı birikebilir ve bu durum kedinin nefes almasını zorlaştırır. Islak FIP kan damarlarının iltihaplanmasına, kandan karın ve göğüs bölgesine sıvı yayılmasına neden olur.

Her iki formun birlikte geliştiği durumlarda semptomlar çok daha kötüdür. Maalesef bu durumlarda kediyi uyutmak tek çaredir.

 

FIP Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir Tedavisi Var mıdır?

Hastalığın belirtileri çoğu zaman başka hastalıklarla karıştırılabilir. Bu nedenle de teşhis zorlaşır. Veteriner hekimler fiziki muayene ve testlerle hastalığı teşhis etmeye çalışır. Karında şişlik varsa o bölgeden sıvı alınır. Kanda protein analizi beyin omur ilik sıvısı analizi teşhiste yardımcı olacak analizlerdir. FIP, ölümcül ve tedavi edilemez bir hastalık olarak görülür. Tedavi genellikle semptomları azaltmaya yöneliktir. Ancak son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar insanlarda işe yarayan bazı anti- viral ilaçların FIP tedavisinde etkili olabileceğini ortaya koymuştur.

Etiketler: kedilerde fip hastalığı
Temmuz 16, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR