KEDİLER VE KÖPEKLERİN MAMA YEMEME SEBEPLERİ

KEDİLER VE KÖPEKLERİN MAMA YEMEME SEBEPLERİ

Kedi ve köpekler yavruluktan itibaren kesinlikle kuru mama ile başlamalıdırlar. Hiç bir şekilde ana öğün olarak mama harici bir besin verilmemelidir. Çünkü günlük düzenli mama tüketen kedilere ve köpeklere mamadan aldıkları tat harici verilen ekstra besinler, damak lezzetlerinin yükselmesine sebep olur. Bu durum belli bir süre devam ettiği sürece artık mama yemeyen, haricinde gıda (ev yemekleri, et, tavuk, konserve, sakatat vs.) tüketen bir canlı hale gelirler. Ayrıca mama tüketimi dişlerin tartar oluşumunu ve ağız kokusunu engellerken, harici gıdalar diş tartarı ve ağız kokusu oluşumunda büyük rol oynamaktadır. 

Sonuç olarak kediler ve köpekler mama tüketimi ile günlük almaları gereken tüm vitamin ve mineralleri günlük stabil miktarda alırlar, harici gıdalarla beslenen kediler ve köpekler günlük almaları gereken vitamin ve mineraller sabit olamayacağından ileri yaşlarında sağlık problemleri yaşamaları sürpriz olmayacaktır. 

Kediniz veya köpeğiniz mama yemeyi reddediyorsa sorunu kesinlikle kendinizde aramalısınız ve çok acil mama harici vermiş olduğunuz harici gıdaları vermemeyi düşünmelisiniz.

Etiketler: cabukmamayazari
Şubat 04, 2019
Listeye dön