Kediler Neden Çok Uyur?

Kediler Neden Çok Uyur?

Aslan, kaplan, puma, çita, leopar ve jaguar gibi kedi cinsi hayvanlar her uygun buldukları yerde uyurlar. Bu uykusever aile günün neredeyse 13 saatini uykuda geçirir. Bazılarının uyuma süresi 20 saati bile bulabilir.

Ancak zamanlarının çoğunu uyuyarak geçiren kedilerin uykuları hafiftir. Çok küçük tıkırtıya bile uyanırlar. Doğada yaşayan kediler uykularında daha da temkinli olurlar. Bazı uzmanların ortak görüşü; kedilerin hayatında 4 dürtü olduğu yönündedir. Beslenmek, miyavlamak, oynamak ve uyumak. Uykunun diğer dürtülerden daha güçlü olduğu düşünülür. Kediler, avlanırken harcadıkları enerjiyi, uyuyarak depolarlar.

Yavru Kedilerin Çok Fazla Uyuması Normal Mi?

Kedilerin uyku süresi, kişilik ve yaşlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Yavru ve yaşlı kediler genel olarak daha uzun süre uyur. Bazı kediler ise genç ve yetişkin olmalarına rağmen tamamen sevdikleri için uyurlar. Yavru kediler ilk doğduklarında günün çoğunu uykuda geçirir. Bu normal bir süreçtir.

Uyku sayesinde; tek başlarına dolaşmak yerine, annelerinin yanında kalarak uyurlar. Bu durum aslında onların lehinedir. Çok küçük doğdukları için savunmasız olurlar. Uyku onlar için bir koruma kalkanıdır. Kediler gündüzden çok, geceleri aktif olmayı sever. Bu da onların geceleri hareketli, gündüz ise daha tembel olmalarına neden olur.

Çocuklu evlerde kedinin gece uyanık kalması karmaşa yaratabilir. Bu durumu kontrol altına alabilmek için, gece ev ahalisinin uyku saatinden önce kedi dostumuzu yoracak şekilde oyunlar oynayabilirsiniz.

Kediler Neden Birçok Şeyi Emiyor?

Zaman zaman kedilerin bir oyuncağı, battaniyeyi veya sahibinin kulak memesini emdiğini görebilirsiniz. Bu durumun kesin bir açıklaması yoktur. Bazı uzmanlara göre; kedinin, yavru iken sütten erken kesilmesi, kediyi o dönem huzursuz eder ve huzur bulmak için emme eğilimini başka şeylere yönlendirir.

Kedilerin, besinlerin dışında kalan şeyleri yemesi durumuna pika denir. Pika, sindirimi bloke eden şeyler söz konusu olduğunda tehlikelidir. Çimen yemek kediler için normal ve zararsız olsa da, bazı saksı bitkileri onlar için toksik olabilir. Pika bazen nedensiz olabilirken bazen de bir hastalığa bağlı olarak kendini gösterir. Bu yüzden pika durumunu fark ettiğinizde, zaman kaybetmeden veteriner hekiminiz ile iletişim kurmanız önemlidir.

Etiketler: kediler neden çok uyur
Nisan 06, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR